{{ctrl.notification}}
امن بودن هوا برای پرواز

شرایط آب و هوایی ایمن برای پرواز | خرید بلیط هواپیما از سپهرسیر

شرایط آب و هوایی ایمن برای پرواز موضوع بسیار با اهمیتی در سفرهای هوایی است چرا که بسیار پیش آمده که به دلیل بدیِ آب و هوا پروازی با تاخیر مواجه شده، کنسل شده و یا حتی حوادث ناگوارتری رخ داده است.  پروازهای بیشماری سالانه به خاطر شرایط بد آب و هوایی در فرودگاه‌های سراسر دنیا کنسل می‌شود. کنسل شدن این پرواز علاوه براینکه باعث سردرگمی مسافران آن پرواز می‌شود، خسارت‌های مالی زیادی را متحمل آژانس هواپیمایی می‌کند. بهترین خبر برای مسافران در یک هوای نامطلوب، این است که اعلام شود، علی رغم وجود شرایط آب و هوایی نامناسب امکان پرواز هواپیما وجود دارد. هرچند شندینِ این جمله شاید در ابتدا باعث خوشحالی مسافران شود، اما بعد دلهره‌ای را در دل آن‌ها ایجاد کرده که بعضا شاهد کنسل کردن بلیط خود مسافرین بوده ایم. اطلاع از شرایط آب و هوایی مناسب پرواز ایده ای است که باید مساله ای است که شما باید قبل از خرید بلیط هواپیما به آن دقت کنید.


شرایط آب و هوایی ایمن برای پرواز -سپهرسیر

اداره هوانوردی فدرال آمریکا (FFA) لیستی از شرایط آب و هوایی که پرواز شما می‌تواند در آن موقع انجام شود یا خیر را منتشر کرده است. در واقع، کنسلی پروازها به خاطر شرایط بد آب وهوایی کمتر اتفاق می‌افتد، زیرا این مساله از قبل قابل پیش بینی است و همچنین به نوع امکاناتی که در فرودگاه مبدا و مقصد وجود دارد، بستگی دارد. برای مثال به خاطر برف سنگین و نبود امکانات اولیه مناسب در فرودگاه مقصد، ممکن است پروازی کنسل شود اما در مبدا هیچ مشکلی وجود نداشته باشد.


شرایط آب و هوایی ایمن برای پرواز -سپهرسیر


مساله‌ی دیگری که وجود دارد این است که شرکت‌های هواپیمایی سعی می‌کنند که کمتر به خاطر این مساله پرواز خود را کنسل کنند، زیرا همانطور که گفتیم علاوه بر خسارت دوطرفه به شرکت و مسافر، باعث تداخل در برنامه‌های دیگر پروازها می‌شود. به همین دلیل سعی می‌کنند که مسافران را با کمی تاخیر یا با پروازی دیگر به مقصد هدایت کنند.

 

همیشه توصیه می‌شود در زمانی که با بدیِ آب و هوا مواجه می شوید، با فرودگاه یا شرکت هواپیمایی مربوطه تماس بگیرد و از آن‌ها در خصوص کنسل شدن پروازها سوال کنید. هرچند که در چنین مواقعی کمتر پیش می آید که پرسنلی به این مساله پاسخ کامل  بدهند.

 

در ادامه قصد داریم شرایط آب هوایی که ممکن است بر کنسل شدن یا نشدن پرواز تاثیر مستقیم بگذارد را بیان کنیم

.

اگر قصد سفر هوایی دارید پیشنهاد می کنیم قبل از خرید بلیط هواپیما نگاهی به فهرست اشیاء بیاندازید که ورود آن به داخل کابین هواپیما ممنوع است.


شرایط آب و هوایی ایمن برای پرواز -سپهرسیر


شرایط آب و هوایی موثر در پرواز هواپیما

1.باد

در هوای صاف، بادها عامل مهمی  به حساب نمی‌آیند و اصولا همیشه نسیم یا بادی وجود دارد که تاثیری در پرواز (البته منظور تاثیر منفی) نخواهد داشت. بادهای خشک عموما بادهایی هستند که در محیط های فرودگاه به خاطر باز بودن محوطه همیشه وجود دارند.

 

اما  زمانی که هوا بارانی یا برفی است، کمی قضیه تفاوت دارد. در این موقع بادها شدیدتر می‌وزند و کنترل هواپیما برای خلبان سخت‌تر از حالت قبل می‌باشد، مخصوصا  هنگامی که هواپیما قصد بلند شدن داشته باشد. مساله دیگری که موجب می شود بادهای شدید (حتی در مواقعی که هوا بارانی یا برفی نباشد اما شرایط هوایی شبیه به این ها باشد که باعث وزش بادهای سنگین می‌شود) بر هواپیما تاثیر بگذارد، ترمزها می‌باشند که خلبان باید روی آن کاملا مسلط باشد.

 

از طرف سازمان جهانی برای کنسل شدن پروازها به خاطر وزش بادهای شدید، فرمول خاصی تهیه شده است. در واقع اگر میزان باد از مقدار خاصی بالاتر باشد که تاثیر منفی بر کنترل هواپیما و ترمزهای آن داشته باشد، پرواز را کنسل می‌کنند. آن‌هم بیان می‌کنیم که اگر شرایط آب وهوایی بارانی، برفی و همراه با باد شدید باشد این مساله اتفاق می افتد.

 

2.برف

وجود برف به خودی خود نمی‌تواند باعث کنسل شدن پرواز شود. تنها زمانی که برف می تواند بر حرکت هواپیما اثرگذار باشد، هنگامی است که شاهد بارش سنگین آن باشیم و به طور کل محوطه را بپوشاند و جمع کردن برف‌ها نیازمند وقت بسیار باشد. اگر قرار باشد با هر برفی، پروازی کنسل شود که اصولا باید زمستانها درب فرودگاه‌ها را بست.

 

3.باران

در شرایط بارانی  بسیار شدید هیچگاه پروازی صورت نمی‌گیرد. هنگامی که دمای هوا به حدی پایین می‌آید که باران شدید و در واقع به صورت تگرگ می بارد، پروازها را کنسل می‌کنند تا شرایط آب و هوایی تا حدی متعادل شود. ولی همانطور که در بالا گفتیم، زمانی که باران به صورت نم و کم است، پرواز صورت می‌گیرد فقط خلبان باید کنترل بیشتری را در پرواز داشته باشد.


شرایط آب و هوایی ایمن برای پرواز -سپهرسیر


سپهرسیر | بهترین مرجع خرید بلیط هواپیما

date_range شنبه 09 تیر 1397 remove_red_eye 4332 بازدید favorite_border 0 chat 1
بخش
شماره موبایل
شماره ثابت
کانال تلگرام
پرواز داخلی
09903355090
پرواز خارجی
09903355090
هتل داخلی
05137621919
ثبت نظر
chat 1
melika :

ممکنه بخاطر هوای گرم هم پروازی لغو شود ؟

مدیر سایت :

با عرض سلام، خیر