{{ctrl.notification}}
سپهرسیر، خرید بلیط هواپیما به مقصدفرودگاه اردبیل

فرودگاه اردبیل از فرودگاه های مهم در منطقه شمال غرب کشور است که سالانه گردشگران بسیاری را از شهرهای مختلف ایران میزبانی می کند. در این مقاله به معرفی فرودگاه بین المللی اردبیل می پردازیم. با مجله سپهرسیر همراه شوید. 

خرید بلیط هواپیما به مقصد فرودگاه اردبیل از سپهرسیر

اردبیل یکی از شهرهای شمال غرب ایران است که طبیعتی فوق العاده زیبا دارد و برای سفر، مقصد بسیار مناسبی است. این شهر یک فرودگاه بین المللی برای تسهیل تردد مسافران دارد. اگر قصد خرید بلیط هواپیما از اردبیل داشته باشید، تنها راه سر زدن به این فرودگاه است.

اردبیل شهری تاریخی و باستانی است و یکی از شهرهای سردسیر ایران محسوب می شود. قدمت این شهر به قبل از اسلام باز می گردد. استان اردبیل ۵٫۲۸۲ کیلومتر با کشور آذربایجان مرز مشترک آبی و خاکی دارد و به همین علت است که نیاز به وجود فرودگاهی استراتژیک در این شهر احساس شده است. فرودگاهی که با خرید بلیط هواپیما یا بارگیری هواپیماهای باربری، روابط خارجی با برخی از همسایگان افزایش پیدا کند.

سالانه گردشگران بسیاری برای بازدید از زیبایی های طبیعی و آثار تاریخی اردبیل، عازم این شهر می شوند. فرودگاه بین المللی اردبیل، کار را برای تردد مسافران آسان کرده است. طبق آماری که در سال ۲۰۱۶ میلادی منتشر شده است، در این سال، ۱۹۹۸ نشست و برخاست هواپیما در این فرودگاه به ثبت رسیده است. همچنین ۲۴۹,۴۰۰ کیلوگرم بار و ۱,۷۶۳,۱۳۳ نفر مسافر در همین سال از طریق فرودگاه بین الملیی اردبیل جابجا شده اند.
 

معرفی فرودگاه بین المللی اردبیل

تاریخچه فرودگاه اردبیل

در سال ۱۳۵۲، مهندسان و طراحان مطالعات اولیه برای ساخت یک فرودگاه در اردبیل را آغاز کردند. مطالعات و روند قانونی برای ساخت این فرودگاه حدود ۶ سال طول کشید و سرانجام، کار عملیاتی احداث فرودگاه بین المللی اردبیل، یک سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در سال ۱۳۵۸ در شهر اردبیل آغاز شد.

متاسفانه به دلیل شروع جنگ تحمیلی، عملیات ساخت فرودگاه اردبیل متوقف شد. پس از پایان جنگ، در سال ۱۳۶۸ کار ساخت این فرودگاه دوباره آغاز شد  و کار احداث آن به مرحله عمرانی رسید. در سال ۱۳۷۰، پس از ۲ سال کار، ساخت فرودگاه بین المللی اردبیل پایان یافت. پس از آن این فرودگاه با دستگاه های مربوط به تجهیزات فرودگاهی مناسب، تجهیز شد. به منظور توسعه فرودگاه، دستگاه های کمک ناوبری و سایر تجهیزات فرودگاهی مخصوص برای فرودگاه اردبیل خریداری شد تا اینکه این فرودگاه به عنوان یکی از فرودگاه های معتبر برای خرید بلیط هواپیما از مبداء شمال شرق ایران شناخته شد.

در ادامه برخی ساختمان ها و بناهای فرودگاهی مخصوص  در این فرودگاه ساخته شد که از آن جمله می توان به ساخت ترمینال موقت در زمینی به مساحت ۹۰۰ متر مربع اشاره کرد که در راستای رفاه حال مسافران در دستور کار قرار گرفت و به سرعت ساخته و به بهره برداری رسید.فازهای جدید عملیاتی نیز در فرودگاه اجرا شد و در اواسط سال ۱۳۷۳، فرودگاه بین المللی اردبیل به عنوان فرودگاهی با مدیریت مستقل، فعالیت خود را آغاز کرد.

در همین روزها پروازهای شرکت  هواپیمایی ایران (هما) در مسیر تهران – اردبیل  و بالعکس، ۳ بار در هفته در فرودگاه بین المللی اردبیل برقرار شد و پروازی با هواپیمای فوکر ۱۰۰، اولین پروازی بود که در این فرودگاه به زمین نشست. کم کم علاوه بر ایران ایر، دیگر شرکت های هواپیمایی مثل آسمان ایرلاین نیز جای پای خود در اردبیل را محکم کردند.
 

همه چیز درباره شرکت هواپیمایی آسمان


تاریخچه فرودگاه اردبیل


مشخصات فرودگاه اردبیل

فرودگاه اردبیل در ۱۳۱۵ متری از سطح دریا قرار دارد. واحد مراقبت پرواز فرودگاه بین المللی اردبیل علاوه بر مجهز بودن به سیستم سوچینگ برای ارتباط با برج و خلبان، به سیستم ATIS  نیز مجهز است که به منظور ارائه اطلاعات هواشناسی به پروازهای اردبیل و پروازهای عبوری استفاده می شود؛ این مورد یکی از مهم ترین ویژگی های این فرودگاه است. شما با وجود چنین سیستم هایی، اطمینان بیشتری برای خرید بلیط هواپیما خواهید داشت.

طبق آمارهای منتشرشده، در هفته حدود ۶۰ پرواز در فرودگاه اردبیل انجام می شود. این فرودگاه ۲ باند متقاطع دارد که طول آن ها ۳۲۹۸ و ۲۵۰۰ متر است. گفته می شود ضریب استحکام این باندها ۸۰ و ۶۵ در نظر گرفته شده که بسیار مناسب است. علاوه بر این، فرودگاه اردبیل مجهز به سیستم لندینگ ILS و چراغ های روشنایی در شب (برای انجام پرواز در شرایط آب و هوایی ویژه و بد و همچنین پروازهای شب) است. البته فرودگاه های مختلف دیگری نیز همچون فرودگاه تبریز، فرودگاه مهرآباد و دیگر فرودگاه های کشور نیز به چنین سیستمی مجهز هستند.

طبق آمارها، در سال ۲۰۱۶ حدود ۲ هزار نشست و برخواست هواپیماهای مسافربری و بازی در این فرودگاه به ثبت رسیده است. همچنین  بیش از ۲۵۰ هزار کیلوگرم بار و بسته های کارگو و حدود ۲ میلیون نفر مسافر در مسیرهای داخلی و خارجی این فرودگاه جابه جا شده اند.

فرودگاه اردبیل می تواند میزبان هواپیماهای پهن پیکر مثل  ایرباس ۳۰۶ باشد. علاوه بر شرکت هواپیمایی ایران ایر و آسمان، ایرلاین ماهان از شرکت های فعال در این فرودگاه است.
 

خرید بلیط هواپیما ماهان از سپهرسیر
 

خرید بلیط هواپیما به مقصد اردبیل


مشخصات فرودگاه بین المللی اردبیل

  • نوع فرودگاه: همگانی (عمومی)
  • کد یاتا: ADU
  • کد ایکائو: OITL
  • ارتفاع از سطح دریا: ۱۳۱۵ متر
  • قطب اصلی خط هوایی: این فرودگاه قطب هیچ یک از شرکت های هوایی محسوب نمی شود.
  • سایت اصلی فرودگاه اردبیل ardabil.airport.ir می باشد

 

پایانه های فرودگاه اردبیل

فرودگاه بین المللی اردبیل ۲ ترمینال مسافربری مجزا دارد. ساختمان های این ترمینال ها مرکز سوخت رسانی مستقل دارند. به علاوه ساختمان مخصوص پاویون نیز که تحت نظر شرکت منطقه ای نفت اردبیل است، در ترمینال این فرودگاه واقع شده است که با مشارکت اداره هواشناسی و تاسیسات ایمنی و فنی استان اردبیل اداره می شود.

امکانات فرودگاه اردبیل

فرودگاه اردبیل برای رفاه مسافران خود، امکاناتی نظیر غرفه های فروش سوغاتی و صنایع دستی اردبیل، غرفه های تجاری، خودپرداز بانک، رستوران و بوفه های تهیه مواد غذایی در اختیار آن ها قرار می دهد.

اگر برای سفر، اقدام به خرید بلیط هواپیما از مبداء اردبیل کرده اید، می توانید با خیال راحت به فرودگاه مراجعه کنید. امکانات مناسبی برای مسافران تعبیه شده است. البته طبیعی است که نباید انتظار امکاناتی در حد فرودگاه بین المللی امام خمینی داشته باشید؛ اما به صورت کلی کیفیت امکانات و خدمات ارائه شده در فرودگاه اردبیل قابل قبول و مناسب است.

 

ترمینال داخلی فرودگاه اردبل همراه با سپهرسیر


آدرس فرودگاه اردبیل و مسیرهای دسترسی به آن

فرودگاه بین المللی اردبیل در بزرگراه شهید دادمان این شهر قرار دارد. برای رسیدن به فرودگاه می توانید از تاکسی و اتوبوس استفاده کنید. در مقابل هر یک از ترمینال های فرودگاه بین المللی اردبیل، تاکسی های فرودگاه قرار دارند که می توانید با استفاده از آن ها به مقصد خود برسید.

 

سپهرسیر | بهترین مرجع خرید بلیط هواپیما

date_range چهارشنبه 21 فروردین 1398 remove_red_eye 2844 بازدید favorite_border 0 chat 0
بخش
شماره موبایل
شماره ثابت
کانال تلگرام
پرواز داخلی
09903355090
پرواز خارجی
09903355090
هتل داخلی
05137621919
ثبت نظر
chat 0