{{ctrl.notification}}
عجیب ترین فرودگاه ها

عجیب‌ترین فرودگاه‌های جهان | خرید بلیط هواپیما خارجی از سپهرسیر

آشنایی با عجیب‌ترین فرودگاه‌های جهان شاید برای کسی که قصد یک مسافرت هوایی را دارد و در صدد  خرید بلیط هواپیما است، اهمیت چندانی نداشته باشد اما خب دانستنِ آن هم خالی از لطف نیست. بد نیست بدانید که مهندسین مسئول ساخت فرودگاه ها معمولا با چالش‌های بی‌شماری مواجه هستند: مکان ایده آل با یک فضای زیاد؛ زمین مسطح بی‌پایان؛ و دید قابل توجه مناسب برای خلبانها. اما نقاط مذکور در دنیای واقعی به ندرت ایده‌آل هستند و مهندسان مجبورند با هرآنچه که در اختیار دارند، کار کرده و اطمینان حاصل کنند که محیط نهایی، امن‌ترین ساختار ممکن برای خلبان ها است. در این مقاله قصد داریم عجیبترین فرودگاه های جهان را بشناسیم. با سپهرسیر همراه شوید.

18 فرودگاه عجیب جهان را بشناسید

1. فرودگاه بین المللی کانسای (Kansai International Airport)

به علت اینکه زمین در ژاپن کمیاب است،  مهندسان در حدود 3 مایلی ساحل به سمت خلیج اوزاکا این ساختار عظیم را احداث کردند. کار در جزیره‌ای که ساخت انسان است در سال 1987 آغاز شد و تا سال 1994 جت‌های جامبو در آن فرودگاه، فرود آمدندعلت منحصربه فرد بودن فرودگاه کانسای این است که طول این جزیره مصنوعی 2.5 مایل و عرض آن 1.6 مایل و از فضا قابل مشاهده است. زمین لرزه‌ها، سیکلون‌های خطرناک، بستر دریای بی ثبات و... تنها برخی از متغیرهایی هستند که مهندسان باید آن‌ها را در ساخت فرودگاه درنظر می‌گرفتند.

Stewart Schreckengast، استاد فن آوری حمل و نقل هوایی در دانشگاه پوردو هشدار می‌دهد "که تغییرات آب و هوا و افزایش سطح دریا تهدیدی برای این فرودگاه است"، همچنین می‌گوید: "هنگامی که این فرودگاه ساخته شد، مهندسان احتمال گرم شدن زمین را مدنظر قرار نداده بودند"، ظرف 50 سال آینده این احتمال وجود دارد که فرودگاه کانسای کلا به زیر آب برود.

سایت اصلی فرودگاه کانسای:https://www.kansai-airport.or.jp/en

فرودگاه بین المللی کانسای

 

2. فرودگاه جبل الطارق (Gibraltar International Airport)

ساخت فرودگاه جبل الطارق به جنگ جهانی دوم باز می‌گردد و همچنان به عنوان پایگاهی برای نیروی هوایی سلطنتی انگلستان به فعالیت خود ادامه می دهد. خیابان وینستون چرچیل، پرجمعیت ترین خیابان جبل الطارق، از عرض باند فرودگاهِ آن عبور می‌کند. هر زمان که یک هواپیما فرود می‌آید و یا از آنجا پرواز می‌کند، دروازه‌های عبور و مرور اتومبیل ها بسته می شود.  Schreckengast می‌گوید: "در یک طرف جزیره  کوهی قرار دارد و در سمت دیگر آن، شهر. باند فرودگاه در فاصله شهر تا کوه قرار دارد چراکه اینجا تنها مکان مسطح و مناسب برای ساخت باند هواپیما است. این مکان مسطح گاهی نقش یک خیابان و گاهی نقش باند فرودگاه را ایفاء می کند".

سایت اصلی فرودگاه جبل الطارق: https://www.gibraltarairport.gi 

فرودگاه جبل الطارق

 

3. فرودگاه بین المللی مادیرا معروف به کریستیانو رونالدو (Madeira Airport)

مادیرا جزیره کوچکی در ساحل پرتغال است که در ارتفاع ۵۹ متری از سطح دریا واقع شده‌ است. باند اصلی فرودگاه بین المللی مادیرا فقط حدود 5000 فوت طول دارد و حتی برای باتجربه‌ترین خلبانان هم پرواز در این فرودگاه خطرناک است. ازاین رو واردات و خدمات گردشگری به ندرت در این فرودگاه انجام می شود. مهندسان با ساخت یک پل بزرگ سنگین، پهنای باند را به بیش از 9000 فوت توسعه داده اند. به دلیل درخشش رونالدو در مسابقات یورو ۲۰۱۶ و قهرمانی پرتغال، مسئولان فرودگاه نام آن را به فرودگاه کریستیانو رونالدو تغییر دادند.

سایت اصلی فرودگاه کریستیانو رونالدو: https://www.aeroportomadeira.pt

فرودگاه بین المللی مادیرا-کریستین رونالدو

 

4. فرودگاه بین المللی دون موانگ تایلند (Don Mueang International airport)

درست در میان دو باند فرودگاه دون موانگ تایلند یک زمین گلف با 18 چاله ساخته شد ه است. Schreckengast، که در پروژه‌های مشاوره ای در این فرودگاه مشغول به کار بوده، می‌گوید: "یکی از مشکلات عمده این است که تنها مسیر عبور تاکسی ها در انتهای باند فرودگاه قرار گرفته است. این فرودگاه و زمین بازیِ آن از ابتدای ساخت کاملا کاربریِ نظامی داشته اما از همان زمان عبور و مرور تجاری نیز در آن انجام می شده است. با این حال، تهدیدات امنیتی، دسترسی عمومی به فضای سبز آن را محدود کرده است".

سایت اصلی فرودگاه دون موانگ: https://www.donmueangairport.com

فرودگاه بین المللی دون موانگ تایلند

 

5. باند فرودگاه یخی در قطب جنوب (Ice runway at the pole)

باند یخی تنها جایی است که در قطب جنوب می توان فرودگاه را در آن نشاند. این فرودگاه برای انتقال لوازم و تدارکات و پژوهشگران به ایستگاه McMurdo در قطب جنوب استفاده می‌شود. همانطور که از نام آن پیداست، این فرودگاه فقط از لایه‌های ضخیم یخ و برف تشکیل شده است. خوشبختانه در این باند یخی محدودیت فضا وجود ندارد، بنابراین هواپیماهای غول پیکر مانند C-130 هرکول و C-17 Globemaster III می‌توانند به راحتی در این فرودگاه نشست و برخاست کنند. مسئله مهم این است که باید اطمینان حاصل شوی، وزن هواپیما و محموله آن، یخ را از بین نمی‌برد و هواپیما در برف فرو نمی‌رود. زمانی  که یخ باند شروع به شکستن می‌کند، هواپیماها به دو فرودگاه دیگر در پگاسوس فیلد یا ویلیامز فیلد هدایت می‌شوند.
 

باند فرودگاه یخی در قاره قطب جنوب

 

6. فرودگاه کنگوها (Congo Airport)

فرودگاه کنگوها فقط 5 مایل از مرکز شهر فاصله دارد.  Schreckengast می گوید: "چالش فرودگاه کنگوها از لحاظ ایمنی و دقیق نشاندن هواپیما در زمین است. سپس کم کردن سر و صدا در مسیرهای ورود و خروج است که برای خلبانان بسیار سخت می شود".  خوشبختانه بسیاری از ساختمان‌های بلند شهر سائوپائولو به اندازه کافی دور از فرودگاه هستند و مانعی جدی برای خلبانان به شما میروند.

 

راستی اگر آرزوی خلبان شدن را در سر می پروانید، مقاله "10 دلیل ارزشمند برای خلبان شدن" را بخوانید.
 

باند فرودگاه یخی در قاره قطب جنوب

 

7. فرودگاه بین المللی کورشول فرانسه (Courchevel International Airport)

باند فرودگاه کورشول حدود 1700 فوت طول دارد، اما شگفتی واقعی، وجود تپه ای بزرگ  در وسط باند است.  Schreckengast می گوید: "این تپه 18.5 درجه ای، شیب بسیار تندی دارد و احتمالا  هواپیماهای کوچک بتوانند در آن به راحتی تردد کنند. اما فرود در کورشول برای هواپیماهای بزرگ آسان نیست". 

 

فرودگاه بین المللی کورشول فرانسه

 

8. فرودگاه بین المللی شاهزاده جولیانا (Princess Juliana International Airport)

فرودگاه‌های کمی هستند که پر از گردشگران ایستاده در کنار ساحل در ورودی فرودگاه باشند. در حالی که شنوایی گردشگران ممکن است در معرض آسیب قرار بگیرد، کامیون‌هایی که در جاده کوچک بین ساحل و باند فرودگاه ممکن است در معرض خطر هم قرار بگیرند. در فرودگاه بین المللی شاهزاده جولیانا در خلیج سیمپسون سنت مارتن باید مطمئن شد که در هنگام فرود هواپیما، هیچ کامیون بزرگی در آنجا وجود ندارد.

سایت اصلی فرودگاه شاهزاده جولیاناhttps://www.sxmairport.com

 

فرودگاه بین المللی کورشول فرانسه

 

9. فرودگاه اسلو نروژ (Oslo International Airport)

فرودگاه اسلو در نروژ شمالی ترین نقطه جهان، بیشتر برای سفرهای تجاری مورد استفاده قرار مر گیرد. البته گردشگران هم از این فرودگاه کم و بیش استفاده می کنند. مهندسان از آب و هوای خشن این منطقه به نفع خود استفاده کرده اند و باند را برروی یک لایه منجمد دائمی ساخته اند.. این فرودگاه در سال 1975 تکمیل شد، اما تغییرات فصلی جزئی موجب شد که بخش‌هایی از باند غیرمسطح باقی بماند و نیاز به تعمیر مکرر  داشته باشد.

سایت اصلی فرودگاهاسلو نروژhttps://www.oslo-airport.com

فرودگاه اسلو نروژ

 

10. فرودگاه گوانگجو (Guangzhou Baiyun International Airport)

هواپیماهای بزرگ در فرودگاه گوانگجو فرود نمی‌آیند، اما فرود در این باند کوچک 1300 فوتی برای هواپیماهای کوچک هم دشوار است. با توجه به مقدار محدود زمین و توپوگرافی این جزیره، گزینه‌های دیگری وجود ندارد.

سایت اصلی فرودگاه گوانگجو: https://www.airport-guangzhou.com

 فرودگاه گوانگجو

 

 .11 فرودگاه اسکاتلند بارا (Barra Airport Scotland)

از دهه 1930 در فرودگاه بارا از ساحل، به عنوان یک باند موقت استفاده شده است. فرودگاه هنوز هم دارای یک برج کنترل مدرن است که مسئول حمل بیش از 1000 پروازها ورودی و خروجی در سال است. هنگامی که جزر و مد باند ناپدید می‌شود و پرواز باید براساس حرکات اقیانوس برنامه ریزی شود. قطعات کوچک شن و ماسه و نمک واقعا بلبرینگ را می‌سوزانند و می‌توانند قطعات متحرک هواپیما را از بین ببرند. در بسیاری از مکان‌هایی که دارای باند‌های نامسطح هستند، روش‌های نگهداری ویژه مورد نیاز است.

سایت اصلی فرودگاه اسکاتلند بارا: http://www.hial.co.uk/barra-airport

فرودگاه اسکاتلند بارا

 

12. فرودگاه بین المللی هنگ کنگ (Hong Kong International Airport)

فرودگاه اصلی هنگ کنگ، کای تاک، کاملا با ساختمان‌های بلند و مناطق مسکونی احاطه شده اند و باند فرودگاه در آب نفوذ کرده است. مقامات می‌دانستند که آن‌ها نیاز به جایگزینی دارند، بنابراین این جزیره 3.2 مایل مربع را با ادغام دو جزیره ساختند. .

آنچه که فرودگاه بین المللی هنگ کنگ را از دیگر فرودگاه‌های مستقر در جزیره متمایز می سازد وجود یک زمین گلف لوکس و مرکز نمایشگاه عظیم در فاصله ای پیاده از باند فرودگاه است.  یک دور سریع با 9 حفره در شب حدود 60 دلار هزینه می‌برد.

سایت اصلی فرودگاه هنگ کنگ: http://www.hongkongairport.com

فرودگاه بین المللی هنگ کنگ

 

13. فرودگاه بین‌المللی تونکنتین (Toncontín International Airport)

در نزدیکی مرکز شهر هندوراس، تگوسیگالپا، فرودگاه بین المللی تنک تنین وجود دارد که پس از چندین تصادف، از جمله تصادف سال 2008 که پنج نفر را کشت، مورد بررسی قرار گرفته است. این فرودگاه در سال 1934 افتتاح شد، زمانی که هواپیماها قدرت کمتری داشتند و چنین باندهای طولانی نیاز نداشتند. باند تونکنینت فقط بیش از 7000 فوت طول داشته و در یک دره با کوه‌هایی در اطراف قرار دارد. با وجود باند فرعی، هواپیمایی به بزرگی بوئینگ 757 ، به طور معمول در فرودگاه پرواز می‌کند.
 

فرودگاه بین‌المللی تونکنتین

 

14. فرودگاه کامادو تبت (Qamdo Bamda Airport)

فرودگاه Qamdo Bangda مرتفع‌ترین فرودگاه جهان است که بیش از 14000 فوت بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است. Schreckengast می‌گوید: «که باند طولانی برای فرود امن در ارتفاعات بالاتر ضروری است. در این فرودگاه‌ها نیاز به سرعت فرود و سرعت برخاستن بیشتری از سطح زمین است.»

 

 فرودگاه کامادو تبت

 

15. فرودگاه بین المللی دمام شاه فهد عربستان (King Fahd International Airport)

فرودگاه بین المللی دمام شاه فهد عربستان بزرگترین فرودگاه در جهان از لحاظ زمین با وسعت بیش از 300 مایل مربع کویر است. در واقع این فرودگاه حدود 11 مایل مربع بزرگتر از همسایه عربستان سعودی، یعنی بحرین است. از جمله ویژگی‌های بسیاری که این فرودگاه را برجسته می‌سازد، وجود یک مسجد بزرگ است که هزاران نفر را در خود جای می دهد. همچنین یک ترمینال سلطنتی برای خدمت به خانواده سلطنتی طراحی شده است که مجهز به یک سالن پذیرایی زیبا و اتاق مطبوعات است.

 

فرودگاه بین المللی دمام شاه فهد عربستان

 

16. فرودگاه بین المللی دنور کلرادو (Denver International Airport)

فرودگاه بین المللی دنور کلرادو بزرگترین فرودگاه در آمریکای شمالی است که ویژگی های بسیار مدرنی دارد. از جمله یک باند 16،000 فوتی با قابلیت حمل هواپیما ایرباس A380s.. طراحان این فرودگاه امیدوار بودند که در این وسعت بتوانند درآمد بالایی به جیب بزنند. از این رو طرح‌های سبز مانند مزرعه خورشیدی 9200 پنلی را راه اندازی کردند. مزرعه خورشیدی 3 میلیون کیلووات ساعت، برق در سال یا حدود نیمی از انرژی مورد نیاز برای برق ترمینال برای یک سال را تامین می‌کند. علاوه بر این، در پایان سال 2009، فرودگاه یک سیستم فتوولتائیک دیگر را تأسیس کرد که مسئول تأمین سوخت ذخیره و توزیع است.

سایت اصلی فرودگاه دنور کلرادو: https://www.flydenver.com

فرودگاه بین المللی دنور کلرادو

 

17. فرودگاه بین المللی ماکائو (Macau International Airport)

همانند کانسای و هنگ کنگ، مهندسان برای ساخت فرودگاه بین المللی ماکائو مجبور بودند بر زمین‌های احیا شده در این منطقه پرجمعیت متکی شوند.  منطقه آسیا و اقیانوس آرام کوه های بسیار و سواحلی عظیمی دارد که محل زندگی مردم است. پس گزینه های زیادی برای ساخت یک فرودگاه وجود ندارد. بنابراین در بسیاری از موارد مشابه این، از جزایر برای ساخت فرودگاه استفاده می شود. مجموعه ای از بزرگراه ها، باند فرودگاه را به جزیره کوچک تایپا متصل می‌کند، که برج کنترل ترافیک و ترمینال اصلی در آن واقع شده است.

سایت اصلی فرودگاه ماکانو: http://www.macau-airport.com/en

فرودگاه بین المللی ماکائو

 

18.  فرودگاه ایالتی کوپالیس واشنگتن (Copalis State Airport)

یک راه برای رسیدن به پارک ملی اقیانوس آرام Griffiths-Priday در واشنگتن وجود دارد و آن هم فرود در  ساحل 4500 فوتی آن است. باند فرودگاه واشنگتن بین دهانه رودخانه Copalis و سد سنگی قرار گرفته و علائم بازتابنده نارنجی رنگ در هر دو طرف به هدایت خلبانان جهت فرود امن هواپیما کمک می‌کند.
 

فرودگاه ایالتی کوپالیس واشنگتن

 

در ادامه  پیشنهاد می‌کنم برای آشنایی بیشتر مقالات "بهترین فرودگاه‌های جهان " و "بدترین فرودگاه های جهان" را مطالعه فرمایید.

 

سپهرسیر | بهترین مرجع خرید بلیط هواپیما

ثبت نظر
chat 0