{{ctrl.notification}}
جاذبه‌های مذهبی کربلا

جاذبه‌های مذهبی کربلا بیشتر بر حرم مطهر امام سوم شیعیان، حضرت حسین بن علی (ع) و حضرت اباالفضل عباس (ع) متمرکز شده است. دو مکان مقدسی که نزد ایرانی ها بسیار محبوب اند و هر ساله گردشگران و زائران بسیاری از سرتاسر ایران برای زیارت این دو بزرگوار راهیِ کربلا می شوند. اما علاوه بر این دو حرم شریف، شهر کربلا مکان های مذهبی دیگری هم دارد که اطلاع از آن برای شمایی که قلبتان به هوای زیارت می تپد، خالی از لطف نیست. در این مقاله قصد داریم به معرفی جاذبه های مذهبی کربلا بپردازیم. با سپهرسیر همراه شوید و ما را از دعای خیرتان بی نصیب مگذارید. سفرتان به خیر و زیارتتان قبول!

جاذبه‌های مذهبی کربلا

کربلا، مدفن امام حسین(ع) است. این شهر یکی از مهمترین شهرهای مذهبی در جهان اسلام و تشییع بوده و سالانه میلیون‌ها زائر را به سوی خود جذب می‌کند. به ویژه در سال‌های اخیر با گسترش فرهنگ پیاده روی اربعین و زیارت اباعبدالله(ع) در روز اربعین، خیل عاشقان ثارالله از نجف به سمت کربلا راهی می گردند.  عاشقان و دلباختگانی که پس از زیارت و سر زدن به جاذبه‌های مذهبی نجف، پا در جاده عشق نهاده تا به زیارت امام حسین(ع)بشتابند واز  جاذبه‌های مذهبی کربلا نیز دیدن کنند.

در سفر به کربلا چه در اربعین و چه در دیگر زمان‌ها در طول سال، اماکن مختلفی برای زیارت وجود دارد. جاذبه‌های مذهبی کربلا معطوف به حرم امام حسین(ع)و حضرت عباس(س) و اطراف این دو حرم شریف است که با برخی از آن‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

حرم امام حسین(ع)

مرکز تمامی جاذبه‌های مذهبی کربلا؛ اینجا یعنی حرم امام حسین (ع) است. نقطه تلاقی تمام شیعیان در هر کجای دنیا که زندگی می کنند. این حرم بارها تخریب و بازسازی شده است. مدت‌ها زیارت امام حسین(ع) جرم محسوب شده و کسی اجازه نزدیک شدن به بارگاه ایشان را نداشته  اما امروز کربلا مرکز و ماوای تمام شیعیان جهان است. 

زیارت اربعین که در سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری قرار گرفته و جمعیت زیادی از مردم سراسر دنیا را به خود جذب کرده، بزرگترین اجتماع  تاریخ بشریت است. این مراسم که قدمتی بس طولانی دارد سالها با ترس و وحشت از حاکمان کفر و به صورت مخفیانه برگزار می شده اما امروز به رویدادی عظیم در فرهنگ شیعه شناخته می شود. در حالی که امروزه همه به جستجو این هستند که چه وسایلی را برای پیاده روی اربعین با خود به همراه ببرند، عده ای تا همین چند قرن پیش وصیت نامه می نوشته و با کمی آذوقه راهی زیارت امام حسین(ع) می‌شدند.

 

راستی اگر قصد پیاده روی اربعین را کرده اید و در حال بستن بار و توشه سفر هستید، این اقلام را با خودتان به همراه ببرید. 

 

حرم امام حسین(ع) در سال‌های اخیر نیز با تغییرات گسترده ای مواجه شده و ساختمان سازی‌های بسیاری در اطراف آن صورت گرفته است. مرقد شش گوشه اباعبدلله که محل دفن امام حسین علیه السلام و دو فرزند گرامی‌شان علی اکبر و علی اصغر، قلب تپنده حرم است. قبه و بارگاه امام حسین(ع) وصف ناپذیر و دل انگیز است و عاشقان را مجذوب خود می‌گرداند.

 

 

حرم حضرت عباس(ع)

پس از حرم امام حسین(ع)، از مهمترین جاذبه‌های مذهبی کربلا، حرم قمر بنی‌هاشم، ابالفضل العباس(ع) است. حرم حضرت عباس نیز در سال‌های اخیر مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته و تغییراتی در گلدسته‌های حرم ایجاد شده است. بارگاه پسر امیرالمومنین که به وفا و غیرت شهرت دارد، چونان علمداری در کنار بارگاه امام حسین(ع) قد برافراشته تا در پهنای تاریخ وصف شجاعت او عالم را حیران کند. زیارت بارگاه ملکوتی حضرت عباس یکی از بهترین جاذبه‌های مذهبی کربلا است که آداب خاص خود را دارد. خوش به حالتان اگر عازم زیارت حضرت عباس (ع) هستید، ما را از دعای خود بی نصیب مگذارید. 

 

حرم حضرت عباس در کربلا همراه با سهر سیر


بین الحرمین

378 متر فاصله بین حرم امام حسین(ع) و حرم حضرت عباس(ع) است. این فاصله را بین الحرمین نامیده اند. به اعتقاد برخی از افراد، بین الحرمین بهشت روی زمین و یکی از بهترین مکان‌هایی است که در کربلا وجود دارد. بین الحرمین از محبوب ترین جاذبه‌های مذهبی کربلا است و زوار قبر امام حسین(ع) و حضرت عباس(ع) زمان زیادی را در این راه کوتاه سپری می‌کنند. به راستی که بین الحرمین زیبا و دلنشین و دوست‌داشتنی است.

 

بین الحرمین کربیلا همراه با سپهرسیر

 

قتلگاه و تل زینبیه

دو قسمت بسیار مهم در تاریخ کربلا، گودال قتلگاه امام حسین(ع) و تل زینبیه است. قتلگاه محلی است که شِمر سر از بدن امام حسین(ع) جدا کرد و امروزه محلی برای زیارت عاشقات این امام شهید است. تل زینبیه نیز که در غرب حرم امام قرار دارد، تپه ای بوده که حضرت زینب(س) بر روی آن می‌رفته و از بالای آن جریان جنگ و وقایع آن را مشاهده می‌کرده است. این دو مکان از مهمترین جاذبه‌های مذهبی کربلا هستند که امروزه به صورت مشخصی برای زیارت  در نظر گرفته شده اند قرار گرفته اند.

 

قتلگاه و تل زینبیه در جاذبه های گردشگری کربلا

 

خیمه‌گاه

خیمه گاه که در فاصله 250 متری از حرم مطهر قرار دارد، محل قرار گیری خیمه‌های یاران امام حسین(ع) بوده است. در محل خیمه گاه قرار است یک مکان سرپوشیده با حال و هوای خیمه ساخته شود.

 

خیمه گاه کربلا همراه با سپهرسیر

رود فرات

رودها در فرهنگ های مختلف همیشه نماد قداست و پاکی بوده اند. رود فرات نقش مهمی در واقعه کربلا داشته و نگاه شیعیان به آن نگاهی مذهبی است.  رود فرات همان رودی که حضرت عباس از آن ننوشید تا وفای عهد به امام خود را به رخ جهانیان بکشاند.  این رود از گذشته به عنوان رودی مقدس شناخته شده و در بسیاری از اشعار آیینی از آن نام برده می‌شود. تماشای رود فرات شما را به یاد غربت اباعبدالله حسین (ع) می‌اندازد.

 

رود فرات در جاذبه های گردشگری کربلا

 

مزار حربن یزید ریاحی

روستای حر، نام روستایی است که در 9 کیلومتری غرب شهر کربلا جای گرفته است. این روستا که به دلیل دفن حر بن یزید ریاحی چنین نامی به خود گرفته، یکی از جاذبه‌های مذهبی کربلا است. قبلیه حر پس از شهادت وی، جسد او را به این منطقه آورده و دفن کردند. امروزه بارگاهی برای این یار امام حسین(ع) ساخته شده است. حر نماد توبه و پذیرش توبه است و به همین علت است که مردم به او ارادت ویژه ای دارند.

 

حرم حربن زیاد یکی از جاذبه های گردشگری کربلا

 

مزار علمای تشیع

همانطور که گفته شد، کربلا یکی از شهرهای مهم جهان اسلام و تشییع است. به همین علت علمای بزرگی از کشورهای مختلف در این منطقه به خاک سپرده شده اند. علمای شیعه وصیت می‌کردند که پس از فوت در کربلا به خاک سپرده شوند و مزار این افراد امروزه به جاذبه‌های مذهبی کربلا تبدیل شده است. حتی شغلی به همین منظور نیز در برخی شهرها ایجاد شده بود تا جسد افراد مختلف را برای تدفین به کربلا منتقل کند. در مکان‌های مختلفی از حرم امام حسین و خارج از حرم، مقبره علمای بزرگی است که یا در کربلا زندگی می‌کرده اند و یا برای تدفین در کربلا وصیت کرده اند و می‌توانید به زیارت این بزرگان بروید.

 

سپهرسیر | بهترین مرجع خرید تور لحظه آخری

date_range دوشنبه 07 آبان 1397 remove_red_eye 4117 بازدید favorite_border 0 chat 0
بخش
شماره موبایل
شماره ثابت
کانال تلگرام
پرواز داخلی
09158909200
پرواز خارجی
09158909200
هتل داخلی
05137621919
ثبت نظر
chat 0