{{ctrl.notification}}
جاذبه‌های مذهبی نجف

جاذبه های مذهبی نجف به عنوان یکی از مهمترین مقصدهای زیارتیِ شیعیان شامل: حرم مطهر حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام، مقام ها، آرامگاه ها، مساجد و گورستان های باستانی است. در این مقاله قصد داریم به معرفی مکان های دیدنی در نجف اشرف بپردازیم تا اگر قصد زیارت حرم امیرالمومنین را داشتید و راهی سفر کربلا و نجف شدید، سری هم به میراث مذهبی این شهر مهم شیعه نشین بزنید. با مجله سپهرسیر همراه شوید. 

معرفی جاذبه های مذهبی نجف در تور عتبات عالیات

نجف یکی از مهمترین شهرهای مذهبی شیعیان جهان است. در این شهر مزار مطهر حضرت علی علیه السلام قرار داد. گنبد و گلدسته دلربای آن، چشم نواز و ایوان طلای حرم مطهر امام علی، پناهگاه بسیاری از گرفتاران است. علاوه بر حرم مطهر امام علی (ع)، جاذبه‌های مذهبی فراوان دیگری در محدوده حرم مطهر و خارج از آن قرار دارد. اعمال مختلفی در کتب شیعی برای برخی از این مکان‌ها وجود دارد که توصیه می شود در هنگام مراجعه به جای آورید.

آشنایی با تنوع جاذبه‌های مذهبی در نجف به شما در تجربه یک سفر معنوی کمک خواهد کرد. در ادامه به مهمترین جاذبه‌های مذهبی نجف اشاره خواهیم کرد.همچنین پیشنهاد می کنیم مقاله  راهنمای سفر به نجف را مطالعه کنید. 

 

جاذبه های مذهبی نجف

حرم حضرت امام علی علیه السلام

حرم مطهر امیرالمومنین،  گنجینه‌ای معنوی در قلب شهر نجف است که تمامی شهر را تحت تاثیر خود قرار می دهد.  حرم مطهر امام علی (ع) علاوه بر اینکه مزار شریف امام اول شیعیان است، مرکز جاذبه‌های مذهبی نجف نیز به شمار می رود. مساجد، تکیه‌ها، مزار علما و مواضع امامان و بزرگان در این حرم قرار گرفته است. به همین علت است که گشت و گذار معنوی در حرم امام علی (ع) لذت فوق العاده زیادی برای شما به دنبال خواهد داشت. به بعضی از جاذبه‌های مذهبی  حرم امام علی(ع) در ادامه اشاره شده است. 

  • مسجد عمران

       این مسجد در شمال حرم ساخته شده و یکی از قدیمی ترین مساجدی است که در حرم امام علی وجود دارد. مقبره بسیاری از علما در این مسجد قرار گرفته است. 

  • حسینیه حرم مطهر

       حسینیه حرم که به حسینیه صحن شریف معروف است نیز در نزدیکی مسجد عمران و در شمال حرم قرار گرفته؛ افرادی که نمی توانند به مسجد حرم بروند، می‌توانند به حسینه مراجعه و آنجا عبادت کنند.

  • مسجد الراس و مقام امام صادق

       این مسجد در غرب صحن حرم امام علی (ع) قرار دارد. علت نام گذاری این مسجد به دلیل قرارگیری آن در مقابل سر مبارک امیرالمومنین علیه السلام است. البته برخی با استناد به حدیثی از امام صادق (ع) معتقدند که سر مبارک امام حسین (ع) نیز در این مکان قرار دارد. در نزدیکی درب این مسجد مقام امام صادق (ع) واقع شده است که گفته می‌شود ایشان در  این  مکان  نماز می‌خوانده اند.

  • ایوان العلما

      در ایوان العلما که در شرق رواق حرم واقع شده، بسیاری از علما و بزرگان شیعه مدفون شده اند. به همین علت داین مکان را ایوان العلما می نامند. 

  • مسجد الخضرا

      یکی دیگر از مساجد موجود در حرم مطهر امیرالمومنین، مسجد الخضرا است. این مسجد محل تدریس بسیاری از علمای بزرگ بوده است.

 

جاذبه های مذهبی نجف -حرم امام علی


قبرستان وادی السلام

بزرگترین قبرستان جهان با بیش از 5 میلیون قبر و مساحت بسیار بزرگ، در شهر نجف واقع شده  است. این قبرستان وادی السلام نام دارد. قبرستان وادی السلام محل دفن بسیاری از پیامبران الهی و اولیای خداوند بوده است. در هر گوشه از این قبرستان پیامبر یا شخص بزرگی خفته است و به همین علت مورد توجه تمام ادیان به ویژه دین اسلام و یهود است.

قدم زدن در وادی السلام همانند قدم زدن در مکانی است که گویی بر روی زمین قرار ندارد. این قبرستان به گستره تاریخ قدمت دارد و تمامی وقایع تاریخی را از سر گذرانده و جایگاه بسیاری از سردمداران زمان خود بوده است. یکی از مشهورترین مکان‌ها در وادی السلام، مقام صاحب الزمان است که در سفر به نجف نباید آن را فراموش کنید. این مکان که با گنبد سبزرنگی مشخص شده  در قسمت ماشین رو وادی السلام قرار گرفته است.

 

قبرستان وادی السلام


مسجد سهله

یکی از مشهورترین مساجد جهان اسلام به ویژه در بین شیعیان، مسجد سهله است. این مسجد در خارج از نجف و در کوفه سابق جای گرفته است. این مسجد که تقریبا 10 کیلومتر تا حرم امام علی(ع) فاصله دارد، منتسب به حضرت حجت، امام مهدی (عج) است. گفته می‌شود پس از ظهور حضرت مهدی، مکان اقامت ایشان در مسجد سهله خواهد بود.

 

مسجد سهله در نجف - جاذبه ی مذهبی

 

آرامگاه کمیل

شاید بد نباشد در سفر به نجف، سری به مقبره کمیل که اسم او را به واسطه دعای کمیل شنیده ایم بزنید. مقبره‌ای برای این یار و یاور امامان شیعه ساخته شده که می‌توانید به آن مراجعه کنید. این آرامگاه در مسیر نجف به کوفه  واقع شده و فاصله زیادی تا نجف ندارد. لذت خواندن دعای کمیل را در کنار مقبره کمیل از دست ندهید.

 

آرامگاه کمیل در نجف

 

مسجد حنانه

حنانه به معنای ناله و فغان است. این مسجد محل قرارگیری سر مبارک امام حسین (ع) است. زمانی که سر مطهر امام حسین به کوفه منتقل می‌شد، در این قسمت به زمین گذاشته شد. نقل است که پس از اینکه سر مبارک حسین به علی(ع) به زمین گذارده شد، ناله‌ای از زمین این منطقه برخاست. به همین علت و پس از سال‌ها، در این مکان مسجدی بنا شد که آن را حنانه نامیدند. این مسجد نیز در جاده نجف به کربلا و در نزدیکی مقبره کمیل است.
 

مسجد حنانه یکی از جاذبه های مذهبی


مقام امام زین العابدین

امام سجاد(ع) در چندین سفر به کوفه به زیارت قبر جدشان حضرت علی(ع) آمدند. گفته می‌شود که در تمام دفعات در منطقه ای در غرب نجف سکنی گزیده و در همان مکان مشغول عبادت و نماز می‌شدند. با توجه به اینکه تا زمان امام صادق قبر حضرت علی(ع) همانند قبر حضرت زهرا(س) مخفی بوده، امام سجاد برای مشخص نشدن قبر جدشان از راه دور و گاهی مخفیانه به زیارت ایشان می‌رفتند.

 

مقام امام زین العابدین

سخن پایانی

سفر به نجف اشرف یکی از معنوی ترین سفرهایی است که در طول زندگی شیعیان  پیش می‌آید. بهتر است با برنامه ریزی دقیق از این سفر چند روزه نهایت استفاده را ببرید. پیاده روی اربعین یکی از مواقعی است که خیلی از عاشقان امام حسین راهی نجف می‌شوند تا از آنجا به کربلا بروند. اگر در پیاده روی اربعین به نجف آمدید، سر زدن به این بقاع متبرکه جذابیت خاصی برای شما خواهد داشت و ثواب بسیار زیادی در طول اقامت در نجف شامل حالتان خواهد شد.

 

***التماس دعا***

 

سپهرسیر | بهترین مرجع خرید تور لحظه آخری

date_range دوشنبه 30 مهر 1397 remove_red_eye 6101 بازدید favorite_border 0 chat 0
بخش
شماره موبایل
شماره ثابت
کانال تلگرام
پرواز داخلی
09158909200
پرواز خارجی
09158909200
هتل داخلی
05137621919
ثبت نظر
chat 0