{{ctrl.notification}}
سپهرسیر، با سوغاتی های صنایع دستی شیراز آشنا شوید_قسمت دوم

می توان گفت صنایع دستی شیراز ترکیبی از صنایع دستی همه شهرهای ایران است. هر چه در این شهر به عنوان صنایع دستی ارائه می شود در جایی دیگر از کشورمان نیز یافت می شود. از خاتم کاری تا بوریا بافی از شیشه گری تا نمدمالی. شاید علت آن اقوام مختلفی باشند که از شهرهای اطراف به شیراز سفر کرده اند، ماندگار شده اند و ریشه دوانده اند و یا علت آن اقوام شیرازی بوده اند که به شهرهای اطراف مهاجرت کرده و هنر و صنعت خود را رواج داده اند. در این مقاله قصد داریم تا صنایع دستی شیراز را به شما معرفی کنیم. با مجله سپهرسیر همراه شوید. 

زمان مطالعه: 5 دقیقه

با سوغاتی های صنایع دستی شیراز آشنا شوید - قسمت دوم

سفر به شیراز در کنار خاطرات خوشی که برای سر زدن به جاذبه های گردشگری این شهر به جای می گذارد، موقعیت مناسبی برای خرید سوغاتی یا یادگاری را فراهم می کند. سوغاتی های شیراز آنقدر متنوع هستند که انتخاب از بین آنها کمی سخت به نظر می رسد. با این حال اگر با خرید بلیط هواپیما به شیراز سفر کرده اید، نباید دست خالی به شهر خود بازگردید.

در مطلب پیشین به معرفی برخی از سوغاتی های خوراکی شیراز پرداختیم. علاوه بر این اشاره کردیم که به دلیل تنوع اقوامی که به شیراز مهاجرت کرده اند، بسیاری از سوغاتی های شیراز، در واقع مربوط به عشایر یا شهرهای جنوبی است؛ اما بهتر است با جاذبه های اصیل شیراز آشنا شویم.

 

سپهر اَپ
یک مرجع کامل برای یک سفرعالی 
پرواز، قطار، هتل، تور، اتوبوس با امکان استرداد آنلاین

همین الان دانلودش کن

صنایع دستی خاتم کاری شیراز

شاید به جرات بتوان گفت که یکی از مشهورترین صنایع دستی شیراز که به عنوان یکی از سوغاتی های محبوب این شهر نیز شناخته می شود، خاتم کاری است. اگر برخی خاتم کاری ها را از سوغاتی های اصفهان می دانند؛ اما تحقیقات نشان می دهد که خاستگاه اصلی این هنر ایرانی در شیراز بوده است.

تنوع و کیفیت خاتم شیراز در ایران زبانزد است. اگر قصد دارید برای خرید هدیه یا سوغاتی از شیراز اقدام کنید، می توانید در کنار سوغاتی های خوراکی شیراز ، خاتم هم برای عزیزانتان به یادگار ببرید. بهتر است برای خرید خاتم شیراز به بازار وکیل، سرای مشیر یا بازارهای اطراف شاهچراغ مراجعه کنید.
 

صنایع دستی خاتم کاری شیراز-سوغاتی-خرید بلیط هواپیما
 

نقره کاری

یکی از صنایع دستی ارزشمند شهر شیراز نقره کاری است. ظروف براق نقره ای موجود در بازار وکیل شیراز برای گردشگران بسیار جالب توجه بوده و بسیاری از خانم ها علاقه زیادی به دیدن و خرید این ظروف دارند. نقره کاری در دسته هنر فلز کاری محسوب می شود و از دیرباز در شیراز مورد توجه بوده است. البته نمی توان این هنر را مختص شیراز دانست و نقره کاری در بین صنایع دستی اکثر شهرها وجود دارد.

 

نقره کاری-سوغاتی شیراز-خرید بلیط هواپیما


صنایع دستی منبت کاری

هنر منبت کاری جز قدیمی ترین صنایع دستی در شهر شیراز به شمار می رود. این هنر که هنر حکاکی و کنده کاری روی چوب است، نیاز به ظرافت ویژه‌ای دارد. هنرمندان شیرازی با توانایی و ظرافت فوق العاده چنین آثار هنری ای را ایجاد می کنند.

جالب است بدانید که ثبت شهر آباده فارس به عنوان شهر جهانی منبت از طرف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران انجام شد. باید گفت که شهر آباده منشاء هنر منبت اصیل در کشور محسوب می شود. با این حال با توجه به اینکه آباده دقیقا بین دو شهر اصفهان و شیراز قرار گرفته است، برای خرید منبت باید با خرید بلیط هواپیما یا به شیراز یا به اصفهان بروید. منبت های آباده را در بازارهای شیراز هم می توانید پیدا کنید.
 

سوغاتی صنایع دستی شیراز-خرید بلیط هواپیما


شیشه گری

از جمله صنایع دستی مشهور شهر شیراز می توان به هنر شیشه‌گری اشاره کرد. در این هنر با شکل دادن به شیشه آثار زیبایی خلق می شود. شیشه گر ابتدا با حرارت دادن شیشه آن را به حالت نرم و نیمه مایع در آورده و سپس با کمک یک ابزار مخصوص در شیشه مذاب دمیده و اشکال زیبایی را به وجود خواهد آورد.

هنر شیشه گری در نقاط مختلف ایران از گذشته مرسوم بوده است که وجود برخی از نمونه هایی از هنر شیشه گری در موزه‌های داخل و خارج از کشور دلیلی بر این مدعاست. در جاذبه های گردشگری شیراز و همچنین در برخی از بهترین موزه های شیراز نیز می توانید این هنر اصیل را مشاهده کنید.

 

هنر شیشه گری در شیراز-خرید بلیط هواپیما


آینه کاری

آینه کاری یکی دیگر از صنایع دستی منحصر به فرد شهر شیراز محسوب می شود. این صنعت با استفاده از ایجاد طرح و نقش های زیبا از کنار هم قرار دادن قطعات برش داده شده آینه به وجود خواهد آمد. هنر آینه کاری هم در بسیاری از شهرهای ایران متداول است. برخی این هنر را به شهر اصفهان و برخی دیگر به مشهد منتسب می کنند. با این حال وجود آینه کاری در جاذبه های گردشگری شیراز، گواهی بر رونق این هنر در شیراز داشته است.

امروزه اگرچه این هنر رو به فراموشی می رود؛ اما خوشبختانه صنایع دستی جذابی با استفاده از هنر آینه کاری تهیه شده است. خرید بلیط هواپیما شیراز این امکان را برای شما فراهم می کند تا از این صنایع دستی بازدید و در صورت علاقه به عنوان یکی از سوغاتی های شیراز به شهر خود ببرید.

 

آیننه کاری یکی ز سوغاتی های شیراز-خرید بلیط هواپیما


گیوه دوزی

گیوه نوعی پاپوش است که بادوام، سبک و خنک بوده و به همین جهت استفاده از آن در فصل تابستان بسیار مناسب است. این کفش به دلیل وزن کم و دوام بالا مناسب برای راهپیمایی های طولانی است. گیوه در تمامی مراحل با دست ساخته می شود. برای کف گیوه از لاستیک، پارچه یا چرم و برای رویه آن هم از نخ قالی و یا نخ ابریشم استفاده می شود. این هنر در شهر قلات استان فارس بیشتر مورد توجه است؛ اما برای خرید گیوه می توانید به بازارهای سنتی شیراز مراجعه کنید. ویژگی خرید از این بازارها این است که هم به یک جاذبه گردشگری شیراز سر زده اید و هم خرید سوغاتی را انجام داده اید.
 

گیوه دوزی-سوغاتی شیراز-خرید بلیط هواپیما


بوریا بافی

بوریا پوشش یا زیراندازی است که توسط بوریا بافان شهر کازرون در استان فارس با استفاده از نی مرداب و الیاف برگ درختان خرما بافته می شود. انواع مختلفی از سبد، ظروف و سایر موارد با استفاده از ساقه گندم، نی باتلاق و برگ درخت خرما بافته می شوند. این صنایع دستی اگرچه مختص شهر شیراز نیست؛ اما می توانید بهترین بوریا و حصیر کازرون را در شیراز خریداری کنید. خوبی خرید بلیط هواپیما به مقصد شیراز این است که گویی به تمامی شهرهای استان فارس سفر کرده ای!
 

سوغات صنایع دستی شیراز-بوریابافی-خرید بلیط هواپیما


نمد مالی

یکی دیگر از صنایع دستی مشهور شهر شیراز نمد است. هنر نمد مالی در استان فارس از دیرباز رواج داشته است. نمد به نوعی پارچه کلفت ساخته شده از پشم مالیده یا کرک گفته می شود. از نمد برای تهیه جامه، فرش و کلاه استفاده می شود. احتمالا در هنگام قدم زدن در بازارهای سنتی شیراز به ویژه سرای مشیر، چنین نمدهایی را مشاهده می کنید. خرید این سوغاتی شیراز برای عزیزانتان می تواند سفر شما با خرید بلیط هواپیما را برای آن ها نیز خاطره انگیز کند.
 

هنر نمدمالی-سوغاتی شیراز-خرید بلیط هواپیما

 

سپهرسیر | بهترین مرجع خرید بلیط هواپیما

date_range دوشنبه 01 مهر 1398 remove_red_eye 2947 بازدید favorite_border 0 chat 0
بخش
شماره موبایل
شماره ثابت
کانال تلگرام
پرواز داخلی
09903355090
پرواز خارجی
09903355090
هتل داخلی
05137621919
ثبت نظر
chat 0