{{ctrl.notification}}
پس از خرید بلیط هواپیما چطور از وسایل و پول های خود در سفر خارجی محافظت کنیم؟

محافظت از پول، مدارک و وسایل در سفرهای خارجی و به خصوص در مقصدهایی که از امنیت بالایی برخوردار نیستند و یا با فرهنگ آنها بیگانه هستید، امری حیاتی است. روش های مختلفی وجود دارد که می توانید به واسطه آن در سفرهای خارجی از پول و مدارک خود محافظت کنید. برای حفاظت از مدارک و پول خود در سفر چه اقداماتی انجام دهیم؟ با مجله سپهرسیر همراه شوید!

چگونه از وسایل و پول های خود در سفر خارجی محافظت کنیم؟

دزدیده شدن وسایل در سفر، گم شدن آن‌ها و جا ماندن در فرودگاه و دیگر ترمینال‌ها یکی از بدترین اتفاقاتی است که می‌تواند برای هر مسافری پیش بیاید. اگر سفر داخلی بود، به راحتی با چند تماس می‌توانستید کل مشکل خودتان را حل کنید (البته به این راحتی ها هم نیست!)؛ اما در سفرهای خارجی کاری از دست شما برنمی‌آید. هیچ تور خارجی هم عهده‌دار وسایل شما نیست. بیایید با هم مروری به رفتارهای پرخطری که ممکن است باعث گم شدن یا دزدیده شدن وسایل شما شود بیاندازیم  و در هر مرحله هشدارهای لازم را به شما بدهیم.

 

مراقبت از وسایل در سفرهای خارجی

مراقبت از وسایلتان را جدی بگیرید!

هواپیمای شما روی باند فرودگاه مقصد می‌نشیند، وارد سالن می شوید  و منتظر آمدن چمدان می‌مانید. در این مرحله نباید عجله کنید، شاید کیف یکی دیگر از مسافران شبیه شما باشد و اشتباهی آن را بردارید، پس با دقت برچسب‌هایی که پس از خرید بلیط هواپیما و تحویل ساک به گیت بر روی کیف ها چسبانده شده را  بررسی کنید. وقتی که همه کیف‌ها و چمدان هایتان را  تحویل گرفتید، آن‌ها را چک کنید که باز نشده باشند. قبل از پرواز و دادن کیف به قسمت تحویل بار یا انبار هواپیما، یک قفل تهیه کنید و کیف  یا چمدان خود را قفل کنید. 

 

از به همراه داشتن چمدان‌هایی که طرح‌های فانتزی دارند، اجتناب کنید. طرح های فانتزی یا رنگی که شما را از دیگران متمایز کند، نشانه خوبی برای دزدان و کیف‌قاپان است که به سادگی کیف شما را در میانه راه بدزدند. هیچ وقت پول یا وسایل زینتی خودتان را داخل کیف چرخ‌دارتان قرار ندهید. همیشه این وسایل را در داخل کیف‌دستی قرار دهید  و آن را همراه خود به داخل کابین پرواز ببرید. همیشه یادتان باشد که با توجه به  بلیط هواپیما و کلاس پروازی که انتخاب کرده اید، تا چه میزان باری را می توانید به داخل کابین ببرید. 

 

همراه داشتن ساک یا وسایل زیاد باعث می شود  که نتوانید همه وسایل خودتان را کنترل کنید و هر لحظه ممکن است  توجه سارقان را جلب کنید و مورد هجوم آنها قرار بگیرید. توصیه می شود لباس هایی به تن کنید که شما را بیشتر شبیه به مردم بومی آن کشور نشان دهد چرا که  لباس متفاوت، فرصت و نشانی برای دزدان است.

 

هنگام سوارشدن در تاکسی یا ماشین افراد غریبه، از گفتن آدرس محل اقامت و همچنین نشان دادن مبلغی که در کیف پول دارید خودداری کنید و حواستان به خیابان‌ها باشد. بهترین راه روشن کردن نقشه روی گوشی همراه و نظارت بر مسیری است که تاکسی طی می‌کند. هیچ وقت  سوار تاکسی‌های متفرقه یا ناآشنا شوید. به هیچ‌کس اعتماد نکنید حتی افرادی که به زبان فارسی با شما صحبت می کنند  یا خودشان را از همشهری های شما معرفی می‌کنند.

 

دزدین وسایل و کیف مدارک در سفر خارجی

 

با رسیدن به هتل وسایلتان را داخل اتاق با نظارت خودتان ببرید. پس از وارد شدن به اتاق در را قفل کنید و از وجود گاوصندوق داخل اتاق مطمئن شوید. تمام وسایل زینتی و پول اضافی خود را داخل گاوصندوق قرار دهید و در آن را هنگامی که حتی برای چند دقیقه بیرون می‌روید یا حمام و دستشویی باشید قفل کنید. به میهمان‌داران و خدمه هتل اعتماد نداشته باشید. هیچ وسیله باارزشی همانند موبایل یا کیف پول را بی‌احتیاط روی میز رها نکنید. بدانید که همیه یک کلید یدک دست خدمتکاران هتل وجود دارد.

 

داخل جیب خودتان آدرسی از کنسولگری یا سفارت ایران در کشور مقصد قرار دهید. از همه مدارک اصلی خود کپی داشته باشید و جای دیگری به‌جز کیف دستی، مدارکتان را نگهداری کنید. اگر دوست و آشنایی در مقصد دارید، تلفن و آدرس  او را در کیف خود داشته باشید. موبایل یدک یکی دیگر از نکاتی است که می‌توانید در سفر از آن استفاده کنید. مهم‌ترین نکته قبل از سفر، بیمه کردن وسایل و خودتان است. بیمه شما را در برابر سرقت  و همچنین گم شدن وسایل تا حدود زیادی حفظ خواهد کرد و پشتوانه خوبی برای شما خواهد بود. در واقع تنها خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل کاری نیست که باید برای یک سفر خارجی انجام دهید، بیمه نکته مهمی است که نباید فراموش شود.

 

پیشنهاد می شود یک نسخه اسکن شده از تمام مدارک و گذرنامه در داخل ایمیل شخصی تان نگهداری کنید تا در صورت نیاز از آن استفاده کنید. 

 

چطور از وسایلمان در سفر خارجی محافظت کنیم ؟

 

اگر وسایلتان دزدیده شد، چکار کنیم؟

گم شدن کیف ممکن است مساوی با گم شدن پاسپورت باشد، حال راه چاره چیست؟
 

خوشبختانه می‌توانید در مقصد سفر و البته با  هدر دادن وقت و اعصاب خودتان پاسپورت موقف تهیه کنید؛ اما بهتر است قبل از گم شدن، از پاسپورت خود به خوبی نگهداری کنید و آن را جایی به مانند بار و کیف‌های دستی قرار ندهید. برای اخذ پاسپورت جدید می‌بایست مراحل زیر را در کشور مقصد سپری کنید:

 

  1. مراجعه به اداره پلیس و اعلام مفقودی پاسپورت
  2. چاپ یا پرینت مدارک لازم برای گرفتن پاسپورت از کشور خارجی
  3. پر کردن فرم‌ها و مراجعه زودهنگام به سفارت یا کنسولگری ایران یا سفارت کشور حافظ منافع
  4. گزارش پلیس و مدارک لازم را تحویل سفارت یا کنسولگری می‌دهید.
  5. هزینه لازم را پرداخت می‌کنید.
  6. بعد از پر کردن، مدت زمانی معین شاید چند ساعت بعد پاسپورت شما آماده خواهد بود.

 

دزدیه شدن مدارک-پول و وسایل در سفر خارجی

 

معمولاً مدارکی به شرح زیر برای دریافت پاسپورت موقت لازم است:

  • چرایی سفر به کشور خارجی
  • عکس از گذرنامه دزدیده شده
  • کپی از گذرنامه دزدیده شده
  • گواهینامه، کارت شناسایی یا هر مدرک دیگر برای احراز هویت

گم شدن و دزدیدن مدارک در سفر خارجی

 

مشکل بزرگی که به راحتیِ گرفتن پاسپورت حل نمی‌شود، بی‌پولی است. توصیه ما به شما قبل از اینکه دچار این مشکل شوید، تقسیم‌بندی پول‌هایتان و نگهداری آن‌ها در قسمت‌های مختلف کوله یا بار سفرتان است. هیچ وقت پول‌های خودتان را به طور متمرکز در یک کیف قرار ندهید. برای مثال اگر جیب مخفی در لباس دارید پول را در آن قرار دهید. همچنین گزارش‌های زیادی در مورد گرفتن پول برای چک کردن تقلبی یا صحیح بودن و دزدیدن پول‌ها وجود دارد. پس به هیچ‌کس پولی برای چک کردن ندهید.

اما اگر پول‌تان دزدیده شد، می‌بایست به سراغ آشنایان و دوستان خود بروید. اگر دوستی ندارید، بهتر است به سفارت یا کنسولگری ایران مراجعه کنید. با ثابت شدن مشکل مالی شما، به احتمال زیاد به شما وامی برای برگشت داده می‌شود که می‌توانید آن را در هنگام رسیدن به مقصد بازپرداخت کنید. اگر بیمه شده باشید بیمه این کار را برای شما انجام می دهد.

 

سپهرسیر | بهترین مرجع خرید بلیط هواپیما

date_range یکشنبه 18 آذر 1397 remove_red_eye 3850 بازدید favorite_border 0 chat 0
بخش
شماره موبایل
شماره ثابت
کانال تلگرام
پرواز داخلی
09903355090
پرواز خارجی
09903355090
هتل داخلی
05137621919
ثبت نظر
chat 0