{{ctrl.notification}}

راهنمای اخذ ویزا و نحوه‌ی دریافت آن برای خرید بلیط هواپیما

راهنمای اخذ ویزا و نحوه‌ی دریافت آن برای خرید بلیط هواپیما

سفر خارجی برای یک ایرانی با یک اروپایی تفاوت بزرگی دارد و آن در اخذ ویزا است. ما برای داشتن یک سفر خوب خارجی علاوه بر رزرو بلیط هواپیما و رزرو هتل می‌بایست مراحل سخت و پیچیده ویزا را هم از بگذرانیم. اخذ ویزا برای ایرانیان به واسطه مشکلات اقتصادی، محدودیت‌ها، مدارک مورد نیاز و بسیاری از عوامل دیگر، روندی پیچیده‌تر از همه دنیا دارد. همچنین بر اساس انواع کشورهایی که شما می‌خواهید به آن سفر کنید انواع مختلفی از ویزا وجود دارد که باید در مورد آن‌ها اطلاع کافی و جامع داشته باشید.

اگر سفر به کشور خارجی بدون برنامه‌ریزی اصلی یعنی اخذ ویزا پیش برود ممکن است در نهایت با عدم صدور به موقع ویزا پایان یابد و علاوه بر ناراحتی سفر نکردن، آتش زدن پول برای خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل هم به ناراحتی‌های شما اضافه شود. برای اینکه همراهان سپهرسیر با این مشکلات مواجه نشوند در این مقاله و سری مقالات مشابه در مورد اخذ ویزا و بلیط هواپیما راهنمایی‌های لازم را خواهیم داشت که با خیال آسوده و به دور از نگرانی ویزا را تهیه و سفر کنید.

در این مقاله خواهید فهمید که کدام کشورها نیاز به ویزا دارند و کدام کشورها ویزا را در محل ورود شما به کشور صادر می‌کنند. همچنین با مدارکی که برای اکثر سفارت‌ها و گیت‌های ورود لازم است آشنا خواهید شد. در نهایت آرزو داریم که با خواندن این مطلب بسیاری از مشکلات شما در سفر حل شود و سفری بدون دردسرهای اخذ ویزا داشته باشید.

 

راهنمای اخذ ویزا و خرید بلیط هواپیما

ویزا چیست؟

ویزا یک مجوز برای ورود شما به کشور است. این ویزا می‌تواند به صورت آنلاین، حضوری یا توسط یک واسطه به مانند آژانس سپهرسیر ثبت شود. کنسول گری، سفارت‌خانه و همچنین اداره‌های مرزبانی مهم‌ترین مراکزی هستند که ویزا صادر می‌کنند. اما در نظر داشته باشید در نهایت مأموران مرزبانی هستند که اجازه و مهر ورود به کشور را صادر می‌کنند. حتی اگر شما دارای ویزا باشید ممکن است بنا به دلایلی که خود مأموران از آن اطلاع دارند ویزا شما نامعتبر و کنسل شود و مجبور به بازگشت شوید. در سفرهای دریایی، هوایی و زمینی این مأموران ویزا و مرزبانی هستند که اصلی‌ترین نقش را در سفر شما بر عهده‌دارند.

ویزاها بر اساس مدت به طولانی مدت و کوتاه مدت تقسیم می‌شود. همچنین ویزا بر اساس تعداد دفعات ورود به چهار دسته یک‌بار ورود، دوبار ورود، چندبار ورود و صفر بار دسته‌بندی می‌شود که انواع آن را می توانید در مقاله "معرفی نواع ویزا و نکات مهم برای خرید بلیط هواپیما خارجی" مطالعه نمایید.علاوه بر این شما انواع ویزا بر اساس اهدافی که برای سفر دارید می‌توانید اخذ کنید. قبل از سفر باید در مورد نوع ویزایی که می‌بایست برای سفر داشته باشید، مطلع شوید تا در هنگام سفر دچار مشکل نشوید. از جمله انواع ویزاها بر اساس هدف سفر، تجاری، گردشگری، سلامتی و همچنین اقامتی متغیر است.

اما ویزا همان‌طور که مطالعه کردید، فقط در سفارت‌خانه تنظیم نمی‌شود. برخی از ویزاها در مرزبانی و برخی دیگر هم زمان ورود شما صادر می‌شوند.

 

راهنمای اخذ ویزا و نحوه ی دریافت آن برای خرید بلیط هواپیما

 

انواع ویزا بر اساس محل صدور

کشورهای بدون نیاز به ویزا

برخی از کشورهای محدود برای ایرانیان وجود دارد که سفر کردن به آن‌ها نیازی به گرفتن ویزا ندارد. لیست این کشورها هر روز یا هفته می‌تواند تغییر کند پس قبل از سفر چشم بسته با آژانس‌های مسافرتی در این مورد هماهنگ شوید. البته می‌توانید خودتان قبل از خرید بلیط سایت وزارت خارجه کشور مقصد را بررسی کنید و بدانید که آیا نیاز به ویزا دارید یا نه. برای مثال کشور مالزی تا قبل از سال 1396 به مسافران ایرانی تا 90 روز اقامت بدون ویزا می‌داد ولی اکنون این مدت به 14 روز کاهش پیدا کرده است. از جمله کشورهایی که شما می‌توانید بدون ویزا وارد آن‌ها شوید، کشور ترکیه، ارمنستان و گرجستان است. همچنین برخی کشورهایی به مانند اکوادور و مالزی هم در سال‌های گذشته به این لیست افزوده شده‌اند. البته باز هم توصیه می‌کنیم قبل از هر سفری و خرید بلیط از سفارت یا سایت خارجه همان کشور مستندات کافی کسب کنید و سپس اقدام به رزرو هتل یا خرید بلیط هواپیما کنید.

 

کشورهای بدون نیاز به ویزا

 

صدور در لحظه ورود

برای مسافرت به کشورهایی به مانند سریلانکا و تانزانیا شما نیاز به هیچ نوبتی برای سفارت ندارید و لحظه‌ای که هواپیما شما روی زمین نشست می‌توانید اقدام به گرفتن ویزا کنید. ویزا در لحظه صادر خواهد شد و در برخی موارد لازم است که شما مدارکی به مانند هتل محل اقامت و همچنین واچر اقامتی را نشان دهید. این کشورها برای ایران تعداد محدود و اندک هستند.

 

صدور قبل از سفر

برای کشورهای اروپایی و بیشتر مقاصد گردشگری شما می‌بایست قبل از سفر، خرید بلیط و رزرو هتل کارهای سفارتی را انجام دهید تا در زمان مشخص برای شما ویزا صادر شود. پرواز شما و ورود به این کشور منوط به داشتن ویزا است. ویزا برای این کشورها همان‌طور که در انواع ویزا به آن اشاره کردیم می‌تواند انواع گوناگون داشته باشد. برای گرفتن ویزا، چندین روش وجود دارد. برخی از کشورهایی که دارای سفارت در ایران هستند به شما برای گرفتن ویزا، مراجعه حضوری را در نظر می‌گیرند. برخی از کشورها همانند استرالیا اخذ ویزا به شکل اینترنتی و برخی دیگر اخذ ویزا را فقط و فقط از طریق دادن مدارک مسافر توسط آژانس‌های مسافرتی انجام می‌دهند.

 

انواع ویزاو راهنمای اخذ ویزا

 

همان‌طور که مشاهده کردید هر کشوری می‌تواند قوانین خاص خودش را داشته باشد. پس قبل از جمع کردن چمدان‌های خودتان در مورد قوانین کشوری که می‌خواهید به آن سفر کنید اطلاعات لازم را کسب کنید و بدانید که نحوه اخذ ویزا در آن چگونه است. سپس می‌توانید به راحتی با استفاده از سپهر سیر، بلیط هواپیما و همچنین رزرو هتل انجام دهید و سفر خوبی در پیش داشته باشید.

ثبت نظر
chat 0