{{ctrl.notification}}

تکنسین تعمیر و نگهداری هواپیما کیست؟

تکنسین تعمیر و نگهداری هواپیما کیست؟

تکنسین تعمیر و نگهداری هواپیما یا مکانیک هواپیما، یکی از شغل های مرتبط با صنعت هوانوردی می‌باشد. این شغل در رشته تعمیر و نگهداری هواپیما در دانشگاه‌های هوانوردی یا نظامی نیز آموزش داده می‌شود و پسران نوجوان زیادی نیز طرفدار این رشته می‌باشند. شاید برای شما هم به عنوان یک مسافر در هنگام خريد بليط هواپيما جالب باشد تا بدانید چه کسی دقیقا مسئول تعمیر و نگهداری هواپیما است و او دقیقا چه فعالیت‌هایی را انجام می‌دهد. در ادامه این مقاله قصد داریم تا در خصوص شغل تکنسین تعمیر و نگهداری هواپیما صحبت کنیم.

 

معرفی تکنسین تعمیر و نگهداری هواپیما

تکنسین تعمیر و نگهداری هواپیما شخصی است که مسئول تعمیر قطعات و نگهداری و بررسی آن براساس یک برنامه زمانی منظم است. زمانی که یک قطعه خراب می‌شود یا اینکه زمان بررسی کلی هواپیما می‌باشد، او وظیفه رفع و بررسی آن‌ها را دارد. تکنسین مسئول تعمیر انواع هواپیماهای مختلف مانند مسافربری، سبک، نظامی و هلیکوپتر است که البته هرکدام آموزش مخصوص به خود را دارند و تکنسین باید دوره‌های تخصصی را بگذراند و مدارک مربوطه را دریافت کند تا بتواند در این حرفه به فعالیت خود ادامه دهد.

 

 

وظایف تکنسین تعمیر و نگهداری هواپیما

 بررسی فریم‌های هواپیما و قطعات برای پیدا کردن نقص‌ها

 تشخیص مشکلات مکانیکی یا الکترونیکی

 اندازه قطعات براساس معیارهای اندازه گیری استاندارد

 شناسایی تکنیک‌های تعمیر براساس دستورالعمل‌های تعیین شده

 تعمیر بال‌ها، ترمز، سیستم الکترونیکی و دیگر اجزا

 جایگزین کردن قطعات معیوب

• تست قطعات هواپیما با ابزارهای استاندارد

 بررسی کامل کارکرد هواپیما برای اطمینان پیدا کردن از اینکه مشکلی نداشته باشد

 ثبت اطلاعات تعمیر، نگهداری و قطعات جایگزین شده

 

هواپیماهای امروزی دارای سیستم موتوری پیچیده تری هستند و از این رو نیازمند قطعات با کیفیت بالاتر و سیستم نگهداری حرفه ‌ای‌تر به منظور انجام پرواز ایمن می‌باشند. برای اینکه هواپیما همیشه در شرایط عملیاتی نگهداری شود، تکنسین تعمیر و نگهداری هواپیما باید براساس برنامه زمانی تعیین شده، اقدام به بررسی و تعمیر قطعات نماید.

بعضی از تکنسین‌ها برای انواع مختلفی از هواپیماها مانند جت‌ها، هلیکوپترها و غیره فعالیت می‌کنند. بعضی دیگر ازتکنسین‌ها متخصص تعمیر یک بخشی از هواپیما می‌باشند مانند موتور، هیدرولیک یا سیستم الکترونیکی جت. در حالت کلی، یک تکنسین می‌تواند انواع هواپیما را تعمیر کند ولی زمانی که بحث تخصص بیان می‌شود، از تکنسین‌های متبحر در این بخش نیز استفاده می‌شود.

تکنسین تعمیر و نگهداری هواپیما برای اینکه بتواند در حرفه خود فعالیت کند، باید دارای گواهینامه و مدرک رسمی باشد. این گواهینامه و مدرک‌ها نشان می‌دهد که آن‌ها دارای توانایی‌های لازم برای فعالیت می‌باشند.

 

محل کار تعمیر و نگهداری هواپیما

 

محل کار تکنسین تعمیر و نگهداری هواپیما چگونه است؟

تکنسین‌های تعمیر در مکان‌های محدودی که فقط تخصص آن‌ها را می‌خواهند، می‌توانند فعالیت کنند. اکثریت آن‌ها در شرکت‌های خصوصی هستند و تعداد کمی می‌توانند در شرکت‌های دولتی و نظامی فعالیت کنند که هرکدام نیز دوره‌ها و استانداردهای مخصوص به خود را هم نیز دارند.

محل کار آن‌ها نزدیک به فرودگاه‌ می‌باشد و بعضی از آن‌ها نیز که تخصص تعمیرات و مکانیکی دارند، در بیرون از ساعت اداری خود نیز فعالیت‌های مشابه انجام می‌دهند.

مشکلاتی که این تکنسین‌ها با آن‌ها مواجه هستند، عبارت است از: سروصدای های زیاد در هنگام تعمیر و همچنین صداهای زیاد هواپیماها. خم شدن مکرر که می‌تواند باعث آسیب رساندن به کمر در طولانی مدت شود، افتادن از روی نردبان‌ها و داربست‌های بلند و کارکردن در بعضی از روزهای آخر هفته. مشکلات دیگری هم وجود دارد که البته بعضی از آن‌ها مختص به آن شرکت می‌باشد. بعضی از تکنسین‌ها که در کار خود خیلی وارد می‌باشند؛ به منظور تعمیرات هواپیماهای نظامی، هم در شرکت‌های خصوصی فعالیت می‌کنند و هم در ارگان‌های نظامی.

date_range چهارشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۷ remove_red_eye 2306 بازدید favorite_border 0 chat 2
بخش
شماره موبایل
شماره ثابت
کانال تلگرام
پرواز داخلی
09903355090
پرواز خارجی
09903355090
قطار
09903355090
هتل داخلی
09038241580
هتل خارجی
09150366255
تور داخلی
09150366241
تور خارجی
09150366242
ثبت نظر
chat 2
سعید :

تکنسین تعمیر و نگداری هواپیما رو چطور میشه دید ؟ دوست دارم بااین افراد از نزدیک ملاقات داشته باشم و ازشون سوالاتی بپرسم ؟ هرچند که مقاله ی خوبی بود برای بعضی سوالات ذهنم

مازیار مرادی :

آیا این شغل شرایط سنی دارد؟