{{ctrl.notification}}

اگر تلفن همراه در هواپیما در حالت پرواز قرار نگیرد، چه اتفاقی می افتد؟

اگر تلفن همراه در هواپیما در حالت پرواز قرار نگیرد، چه اتفاقی می افتد؟

خوشحالی خرید بلیط هواپیما و رزرو ارزان هتل در سامانه سپهرسیر را با یک قبض چند صد هزارتومانی که روحتان هم از آن خبر ندارد خراب نکنید. این هشداری است که باید جدی بگیرید و برای پیشگیری از آن گوشی خودتان را در هنگام پرواز روی «حالت پرواز» قرار دهید. ماجرا از این قرار است که خانمی در یکی از پروازهای بین دو کشور خارجی، فراموش می‌کند در هنگام پرواز تلفن همراه خود را در حالت پرواز فعال کند و در نهایت با اتصال موبایل به رومینگ داخل هواپیما در پایان سفر، قبضی چند صددلاری برای او ارسال می‌شود. اما اگر نمی‌دانید که حالت پرواز چه مزایای دیگری برای شما می‌تواند داشته باشد، همراه سپهر سیر باشید تا به اهمیت آن بیشتر پی ببرید.

حالت پرواز چیز عجیبی نیست که شما بلد نباشید. اگر توانسته‌اید خرید اینترنتی بلیط هواپیما انجام دهید یا در مقصد برای خودتان اقدام به رزرو اینترنتی هتل کرده باشید، دیگر روی حالت پرواز قرار دادن دستگاه‌های الکترونیکی کاری برای شما نخواهد داشت. در حالت پرواز دستگاه الکترونیکی شما همه اتصالات خودش را با دنیای بیرون از جمله بلوتوث، آنتن شبکه دیتا و همچنین وای فای را قطع می‌کند و عملاً تبدیل به یک دستگاه برقی ماقبل تاریخ می‌شود! البته شاید کمی جلوتر!

 

نگذاشتن تلفن همراه برروی حالت پرواز و دانستن عواقب آن

حالت پرواز چه کارهایی انجام می‌دهد؟

روزهایی که این حالت تازه وارد گوشی‌ها و لپ‌تاپ‌ها شده بود، همه آن را به عنوان یک عامل مهم در حفظ امنیت پرواز می‌دانستند و این تصور دور از واقعیت نبود؛ چرا که امواج رادیویی که موبایل‌های شما می‌توانند دریافت کنند، دیگر امواج رادیویی هواپیما را مختل می‌کرد. البته این روزها پیشرفت امواج رادیویی باعث شده است که تنها نام «حالت پرواز» روی این مورد باقی بماند و دیگر تداخل امواجی توسط گوشی روی هواپیما انجام نمی‌شود.

زمانی که شما حالت پرواز را فعال می‌کنید، گوشی شما اتصال سولار خود را از دست می‌دهد. به این معنی که دیگر قادر به دریافت پیامک و همچنین زنگ نخواهید بود. همچنین وای فای گوشی نیز غیرفعال شده و اتصال به اینترنت از این طریق غیرقابل امکان می‌شود. از طرف دیگر بلوتوث شما هم غیرفعال می‌شود و شما نمی‌توانید در زمان پرواز یا مسافر بغل‌دستی خودتان بلوتوث رد و بدل کنید.

GPS در گوشی‌های هوشمند نیازی به ارسال امواج ندارد و در حالت پرواز هم فعال است و شما می‌توانید به وسیله آن از گوگل مپ استفاده کنید تا ببینید هواپیما دقیقاً کجای آسمان است. البته بسیاری از دیگر ویژگی‌های وابسته به اینترنت آن هم غیرفعال می‌شود. شاید مهمترین و لذت‌بخش‌ترین کاری که پس از خرید بلیط هواپیما و در هنگام پرواز می توانید با گوشی همراه خود انجام دهید، تماشای مسیر هواپیما بر روی نقشه است.

 

فعال بودن حالت پرواز گوشی همراه در هواپیما


چطور حالت پرواز را فعال کنیم؟

برای فعال کردن حالت پرواز در هنگام بلند شدن هواپیما کافی است که روی قسمت نوار اعلان در گوشی‌های اندرویدی ضربه بزنید تا گزینه‌های بیشتری به نمایش در بیاید. در این میان به دنبال گزینه‌ای همانند هواپیما باشید و آن را فعال کنید. همچنین در گوشی‌های iOS کافی است که قسمت کنترل آن را بزنید. این کار با بالا کشیدن صفحه از پایین گوشی فعال می‌شود. در این حالت نیز گزینه حالت پرواز به شکل هواپیما نمایش داده می‌شود که با فشار دادن آن، روشن شده و در هر دو حالت اندرویدی و iOS به جای آنتن سابق، آیکونی از هواپیما خواهید داشت.

 

تنظیمات حالت پرواز موبایل


چند نکته در مورد حالت پرواز تلفن همراه

1. اگر تلفن همراه تان را فراموش کرده اید که شارژ کنید و با عجله فقط دکمه نهایی خرید بلیط چارتر هواپیما را زده‌اید و خیلی سریع کیف دستی خود را برداشته و راهی فرودگاه شده‌اید، کافی است که گوشی را در حالت پرواز قرار دهید تا میزان باتری بیشتری تا رسیدن به مقصد داشته باشید. در حالت پرواز، از آنجایی که اتصالات شما به بیرون قطع می‌شود، مصرف باتری به شدت کاهش پیدا می‌کند. همچنین اگر فرصت کافی برای شارژ کردن گوشی در فرودگاه داشته باشید برای مدتی که گوشی روی شارژ است، حالت پرواز را فعال کنید تا سریع شارژ شود. البته در نظر داشته باشید که دیگر هیچ تماسی نخواهید داشت.

2. در پیشرفت‌های اخیری که سیستم‌عامل‌های مختلف و همچنین سخت‌افزارهای موبایل انجام داده است، خاموش ماندن وای فای در حالت پرواز برداشته شده است. بستگی به پیشرفته بودن موبایل می‌توانید بعد از روشن کردن حالت پرواز دوباره به سراغ وای فای بروید و آن را هم روشن کنید تا از شبکه بی‌سیم موجود در هواپیما برای اتصال و اینترنت گردی استفاده کنید. البته وجود وای فای کاملا بسته به نوع هواپیمایی است که در هنگام خرید بلیط اینترنتی انتخاب کرده اید. البته اگر گوشی شما قدیمی باشد، بدون قطع کردن حالت پرواز نمی‌توانید از وای فای استفاده کنید.

3. در مورد بلوتوث هم این قانون وجود دارد. در صورتی که هدفون‌های شما بلوتوثی است و نیاز به روشن کردن آن برای گوش دادن به موزیک در طول پرواز دارید، بهتر است قبل از روشن کردن با خدمه پرواز مشورت کنید. در صورتی که گوشی شما پیشرفته باشد بدون نیاز به پرسیدن این کار امکان‌پذیر است؛ اما اگر با فعال کردن بلوتوث دستور روشن شدن سولار نیز از سوی گوشی به شما داده می‌شود باید بااحتیاط عمل کنید

4. شما در «حالت پرواز» می‌توانید بازی کنید، موزیک گوش دهید و فیلم ببینید اما قید اینترنت رفتن به همراه دیتا را باید بزنید. اگر می‌توانید بلیط هواپیما فرست کلاس رزرو کنید مطمئناً به شما امکان دسترسی به اینترنت هم داده خواهد شد. در هنگام روشن بودن حالت پرواز، شما می‌توانید زنگ هشدار باری خود تنظیم کنید و بخوابید. همچنین می‌توانید عکاسی نمایید اما امکان ارسال آن روی اینستاگرام را نخواهید داشت. هیچ نرم‌افزار وابسته به اینترنت در این حالت کار نخواهد کرد و نمی‌توانید در داخل هواپیما برای خودتان قبل فرود اسنپ یا اوبر بگیرید.

برای حفظ امنیت پرواز خودتان و دیگر مسافران بهتر است که گوشی خود را در هنگام سوار شدن به هواپیما روی حالت پرواز قرار دهید تا دچار مشکلات بعدی نشوید. چند ساعت بدون اینترنت بودن مشکلی بزرگ به اندازه تداخل امواج روی سیستم‌های ناوبری هواپیما نیست!
 

گوش دادن به موزیک در پرواز و فعال بودن حالت پرواز موبایل

date_range دوشنبه ۰۳ دی ۱۳۹۷ remove_red_eye 672 بازدید favorite_border 0 chat 0
بخش
شماره موبایل
شماره ثابت
کانال تلگرام
پرواز داخلی
09158909200
پرواز خارجی
09158909200
قطار
09158909200
هتل داخلی
09038241580
هتل خارجی
09150366255
تور داخلی
09150366241
تور خارجی
09150366242
ثبت نظر
chat 0