{{ctrl.notification}}

سپهر سیر، دوست دارید اصطلاحات پرکاربرد در پرواز را بدانید؟

آشنایی با اصطلاحات پرکاربرد در پرواز

سالانه میلیون ها نفر با هواپیما سفر می کنند. فقط با چند ساعت پرواز امکان سفر به سر تاسر دنیا را دارید. با هواپیما می توان به هر کجای کره خاکی سفر کرد. شما از زمانیکه خرید بلیط هواپیما را انجام می دهید تا زمانیکه وارد هواپیما می شوید، در طول مسیر با اصطلاحات پرکاربردی مواجه می شوید که ممکن است معنای آنها را متوجه نشوید.اگر برای اولین بار سوار هواپیما می شوید یا استرس پرواز دارید، ممکن است فکر کنید که آن ها با اصطلاحاتی صحبت می کنند که شما متوجه آنها نشوید و چیزی را از شما مخفی می کنند امااصلا نگران نباشید، به این اصطلاحات، اصطلاحات پروازی می گویند.ما در این مقاله سعی کرده ایم تا شما را با این اصصلاحات آشنا کنیم.با سپهرسیر همراه باشید.
 

اصطلاحات پرکاربرد پرواز-خرید بلیط هواپیما

1. اصطلاح پرکاربرد فلایت (Flight)

اصطلاح فلایت به معنای پرواز می باشد. وقتی هواپیما بین دو مقصد پرواز می کند و دارای مبدا و مقصد می باشد، که هر پرواز یک شماره پروازی دارد. برای اینکه درمورد پرواز خود اطلاعات پروازی داشته باشید، باید شماره پرواز خود را بدانید.

2.اصطلاح ترمینال (Terminal)

ترمینال در فرودگاه با ترمینال مسافربری متفاوت است.در فرودگاه به دو قسمت ترمینال داخلی وخارجی تقسیم می شود. ترمینال داخلی وخارجی دارای زیر شاخه هایی می باشند که بستگی به بزرگی فرودگاه وپرواز های آن دارد.مانند ترمینال مهر آباد (ترمینال داخلی 1،2 و...)

3. اصطلاح گیت پرواز (Gate)

پر کاربردترین ورایج ترین کلمه ای که در فرودگاه می شنوید Gate می باشد.و قبل از سوار شدن به هواپیما می گویند. برای گرفتن کارت پروازی با توجه شماره پروازی که روی بلیط نوشته  شده می توان به گیت مورد نظر رفت.هر پرواز دارای گیت جداگانه می باشد که درآن قسمت علاوه برگرفتن کارت پروازی بارهای خود را نیز تحویل می دهید. هر فرودگاه دارای چند گیت می باشد.
 

گیت پرواز-خرید بلیط هواپیما


4. اصطلاح ارایول (Arrivel)

این کلمه در زبان انگلیسی به معنای رسیدن و در صنعت هوانوردی به معنای پروازهایی است که به مقصد فرودگاه انجام می شود( Arrivel Board) است، که نشان می دهد پرواز مورد نظر چه زمانی به فرودگاه می رسد.

5. اصطلاح لود (Loud)

این اصطلاح زمانی استفاده می شود که بار مسافر وخود مسافر وارد هواپیما می شوند.

6. اصطلاح دیپارچر (Departure)

دیپارچر به پروازهای خروجی گفته می شود. تابلویی به نام Departure در فرودگاه وجود دارد که اطلاعات پروازهایی که از فرودگاه خارج می شود را نشان می دهد.
 

بردهای دیپارچر در فرودگاه


7. اصطلاح اف لود (Off Loud)

زمانی که بار مسافر از هواپیما خارج می شود را Off Loud می گویند.دقت شود که این کلمه برای خروج مسافر بکار نمی رود.

8.اصطلاح بوردینگ (Boarding)

بوردینگ به معنای سوار شدن وزمانی استفده می شود که مسافران در حال سوار شدن به هواپیما می باشند.

9.اصطلاح آن بوردینگ (Un- Boarding)

اصطلاح آن بردینگ در پرواز در هنگام خروج مسافران از هواپیما استفاده می شود. دقت شود که این اصطلاح برای خروج بار مسافراز هواپیما استفاده نمی شود.
 

un-boarding-در پرواز-خرید بلیط هواپیما


10.اصطلاح آن تایم (On-Time)

وقتی پرواز طبق برنامه پروازی انجام شود وتاخیری نداشته باشد آن تایم می گویند.

11.اصطلاح دیلی (Delay)

اصطلاح دیلی به معنای این است که پرواز تاخیر دارد ودیرتر از زمان تایم پروازی انجام می شود.

12. اصطلاح لست اند فاند (Lost And Found)

به معنای اشیا و چمدان های گمشده وپیدا شده می گویند. اگر اشیا یا چمدانی در هواپیما و یا فرودگاه گم شود به این بخش تحویل داده می شود.
 

واحد لاست اند فاند فرودگاه


13. اصطلاح کنسلد (Cancelled)

به معنای لغو شدن پرواز است. کلمه ای پر کاربرد که امروزه بسیار استفاده می شود. و هر پروازی با شماره پروازی و مسیر مشخص لغو می گردد.

14. اصطلاح چک این (Check In)

وقتی وارد هواپیما می شوید باید مدارک پرواز مثل پاسپورت و ویزا، بلیط هواپیما را به مسئولین ایرلاین نشان دهید که مدارک مورد نظرپرواز چک شود.

15. اصطلاح لاگیج استوریج (Luggage Storage

اگر چند ساعتی در فرودگاه می مانید و می خواهید چمدان ها و وسایلتان را به جایی بسپارید، می توانید به بخش لاگیج استوریج یا به بخش امانات فرودگاه مراجعه نمایید.
 

اصطلاح لاگیج استور -امانات فرودگاه - خرید بلیط هواپیما


16. اصطلاح لی اوور (Lay Over)

این اصطلاح را می توان توقف بین راه و بین پرواز نامید. مسافران باید از هواپیما پیاده شوند و بعد مدتی دوباره سوار هواپیما بشوند تا به مقصد نهایی برسند که به این مسافرها، مسافر گذری می گویند.

17. اصطلاح ایرلاین (Airline)

کسانی که با هواپیما سفر می کند با کلمه ی ایرلاین آشنایی دارند که هنگام رزرو بلیط هواپیما بسیار شنیده اید. ایرلاین به شرکتی گفته می شود که صاحب آن هواپیما می باشد. ایرلاین به زبان فارسی شرکت هواپیمایی گفته می شود.

لسیت کلمات پرکاربرد در زیر آورده شده است

صندلی کنار راهرو: aisle seat

صندلی وسط: midel seat
صندلی کنار پنجره:windowe seat
چمدان: baggage
بار هواپیما: cargo
چرخ دستی: trolly
هواپیما باری: cargo plane
هواپیما اجاره ای: charter flight
ترخیص گمرکی: sustoms clearance
مهاجرت: immgration
خلبان: pilot
کمک خلبان: co-pilot
مهماندار: flight attendent
سالن عزیمت: depurtar lounge
خستگی پرواز: jet lag
هواپیمایی ربایی: hi jack
رزرو: booked
رفت وبرگشت: return

اگر اهل سفر هستید،در گوشه و کنار دنیا موقیعت های بسیار مناسبی می توان پیدا کرد که سفرتان را فوق العاده و منحصر به فرد خواهد کرد .تفاوت ندارد که چمدانتان را برای کجا و کدام کشور می بندید. درهر حال ما در کنار شما هستیم تا شما بتوانید با خرید بلیط اینترنتی از سایت هواپیمایی سپهر سیر بهترین ها را تجربه کنید واز دیدن زیباترین مناطق دنیا لذت ببرید.

date_range چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ remove_red_eye 606 بازدید favorite_border 0 chat 0
بخش
شماره موبایل
شماره ثابت
کانال تلگرام
پرواز داخلی
09903355090
پرواز خارجی
09903355090
قطار
09903355090
هتل داخلی
05137621919
هتل خارجی
05137621919
تور داخلی
05137621919
تور خارجی
05137621919
ثبت نظر
chat 0