{{ctrl.notification}}
قوانین استرداد بلیط های هواپیمایی آسمان که باید در موردشان بدانید

قوانین استرداد بلیط های هواپیما در ایرلاین های مختلف داخلی و خارجی تفاوتهای اندکی دارد که بهتر است پیش از رزرو بلیط هواپیما از آن مطلع باشید. در این مقاله قصد داریم مروری بر قوانین و مقررات استرداد بلیط در هواپیماییِ آسمان بیاندازیم. با مجله سپهرسیر همراه شوید. 

قوانین استرداد بلیط های هواپیمایی آسمان که باید در موردشان بدانید!

با رزرو و خرید بلیط هواپیما چند روز یا هفته قبل از سفر شما ریسک بازگرداندن یا استرداد بلیط را هم به جان می‌خرید. ممکن است پیشامدی باعث شود که از سفر منصرف شوید و مجبور باشید بلیط را لغو کنید. عموماً برگشت دادن بلیط هواپیما یا هر وسیله نقلیه دیگر نیاز به پرداخت جریمه کنسلی است. این هزینه بر اساس شرکت صادر کننده بلیط، زمان باقی مانده تا پرواز و همچنین شاخص پرواز تخمین زده می شود.  در این مقاله از سایت سپهرسیر همراه شما خواهیم بود تا نگاهی دقیق به شرایط استرداد بلیط در شرکت هواپیمایی آسمان داشته باشیم. 

قوانین استرداد بلیط های هواپیمایی آسمان

استرداد بلیط هواپیما به چه پارامترهایی بستگی دارد؟

در خرید بلیط هواپیما به صورت سیستمی شما مشکل چندانی برای بازگشت بلیط نخواهید داشت. برای نمونه اگر از سایت رسمی ‌خرید بلیط هواپیما سپهرسیر بلیط هواپیمایی آسمان را خریده  باشید، می‌توانید با برگشت دادن بلیط بر اساس قوانین و مقررات حاکم بر استرداد بلیط هواپیمایی آسمان، مبلغ خود را پس بگیرید یا بلیط دیگری را خریداری کنید. اما اگر بلیط شما چارتری باشد، کمی در برگشت دادن بلیط دچار مشکل خواهید شد و باید از چارترکننده  اصلی، استرداد وجه تان را پیگیری کنید. 

هر شرکت چارترکننده نیز قوانین خاص خود را دارد و نمی‌توان به طور مشخص قانون خاصی برای برگشت هزینه شما بیان کرد. گاهی این شرکت‌ها به علت تقاضای بالای فروش بلیط، هیچ هزینه‌ای به شما برگشت نمی‌دهند.

علاوه بر سیستمی یا چارتری بودن، دو عامل دیگر هم در میزان وجهی که به شما برگشت داده می شود،  اهمیت دارد. اول مدت زمان مانده به پرواز و دیگری کلاس پروازی شما است. شرکت هواپیمای آسمان بر اساس آخرین گزارش اعلام شده مدت‌های زمانی تعیین شده برای بازگشت را به صورت 12 ظهر سه روز قبل، 12 ظهر یک روز قبل، 3 ساعت قبل، 30 دقیقه قبل از پرواز و از 30 دقیقه قبل از پرواز به بعد دسته‌بندی کرده است. همچنین کلاس پروازی برای مسافران هواپیمایی آسمان اشکال مختلفی دارد. کلاس های پروازی بر روی بلیط و کارت پرواز درج می شود و رابطه مستقیمی با نحوه استرداد بلیط هواپیما دارد.

 

استرداد بلیط هواپیما در سپهرسیر

 

قوانین استرداد بلیط هواپیمایی آسمان

 

نحوه استرداد بلیط هواپیمایی آسمان بر اساس کلاس پروازی

اگر شما مسافر یکی از کلاس‌های پروازی شرکت هواپیماییِ آسمان با عناوین U، W، R، X، V، M، Q، N، Y، S و O باشید، قوانین استرداد برای شما به این صورت خواهد بود:

 • از زمان صدور تا 30 دقیقه قبل پرواز: 20 درصد هزینه کسر و مابقی آن عودت می گردد. 
 • از 30 دقیقه قبل پرواز به بعد: 40 درصد هزینه کسر و مابقی آن عودت می گردد. 

اگر شما مسافر یکی از کلاس‌های پروازی D، I، Z و A از شرکت هواپیمایی آسمان باشید، قوانین استرداد برای شما به این صورت لحاظ خواهد شد.

 • از زمان صدور تا 30 دقیقه قبل پرواز: 15 درصد هزینه کسر و مابقی آن عودت می گردد.
 • از 30 دقیقه قبل پرواز به بعد: 30 درصد هزینه کسر و مابقی آن عودت می گردد.

کلاس‌های پروازی شرکت آسمان با عناوین H، K و B نیز قوانین متفاوتی دارند به این صورت لحاظ می گردد.

 • از زمان صدور تا 30 دقیقه قبل پرواز: 30 درصد هزینه کسر و مابقی آن عودت می‌گردد.
 • از 30 دقیقه قبل پرواز به بعد: 60 درصد هزینه کسر و مابقی آن عودت می‌گردد.

 

خرید بلیط هواپیما و استرداد بلیط هواپیمایی آسمان

 

قوانین کلی حاکم بر استرداد بلیط هواپیما

قوانین کلی برای استرداد و باز پس‌گیری بلیط تمامی شرکت‌های هواپیمایی وجود دارد که برخی از آن ها عبارتند از:

 • برای بلیط های چارتری قیمت کودک با بزرگ‌سال یکسان است.
 • در صورتی که فرد به اشتباه رده سنی را وارد کرده باشد از ورود او به هواپیما جلوگیری و .جهی استرداد نمی گردد. 
 • هر نوع کنسل شدن بلیط هواپیما از سوی مسافر، مطابق با قوانین موجود شامل جریمه‌ کنسلی خواهد شد. مقدار این جریمه بنا بر قوانین کنسلی هر شرکت هواپیمایی متفاوت است. پس از درخواست استرداد توسط مسافر، مبلغ جریمه از قیمت اصلی بلیط کسر شده و مابقی پول، به‌ صورت آنلاین به حساب مسافر عودت می گردد.
 • لغو یا تأخیر بیش از دو ساعتِ پرواز، جریمه‌ کنسلی را شامل نمی‌شود. لذا فرد می‌تواند پول خود را تمام و کمال پس بگیرد.
 • طبق قانون "در خریدهای اینترنتی در صورت ابطال پرواز و یا تأخیر بیش از دو ساعت که سبب انصراف مسافر از پرواز گردد، ارائه‌ بلیط/رسید مهر شده توسط ایستگاه مبدأ، به منظور هرگونه پیگیری و استرداد بدون جریمه‌ الزامی است."

اطلاع از  قوانین استرداد بلیط هواپیما به شما کمک خواهد کرد که با چشم‌ باز انتخاب انجام کنید و بدانید که در صورت بروز مشکلی ناخواسته می‌توانید به راحتی قسمت زیادی از مبلغ پرداخت شده را باز پس بگیرید. پس به عنوان توصیه، اگر در زمان سفر خود شک دارید، قوانین مربوط به خرید بلیط شرکت‌های هواپیمایی را جستجو و از آن‌ها آگاهی کامل پیدا کنید.

خرید بلیط هواپیما آسمان از سایت یا اپلیکیشن سپهرسیر به شما کمک می کند تا بهترین خرید بلیط را داشته باشید. علاوه بر این، تمامی موارد استرداد بلیط هواپیما بر اساس قوانین هواپیمایی کشوری  پیش خواهد رفت و به همین علت نیازی به نگرانی نخواهد بود.  سعی کنید خرید بلیط هواپیما را همواره از سایت های معتبری مثل سایت سپهرسیر انجام دهید تا مشکلی هم برای استرداد نداشته باشید.

سایت های غیر معتبر ممکن است قیمت کمتری داشته باشند؛ اما ممکن است در زمان استرداد انتظار شما را برآورده نکنند. در نتیجه بهتر است گول تبلیغات پر زرق و برق را نخورید و بلیط هواپیما را از سایت های معتبر همانند سایت سپهرسیر تهیه کنید. در این صورت با خیالی راحت چه از نظر قیمت و چه از این نظر که امکان استرداد بلیط طبق قانون وجود دارد یا خیر، خرید بلیط هواپیما را انجام می دهید.

 

قوانین استرداد بلیط های هواپیمایی آسمان

 

سپهرسیر | بهترین مرجع خرید بلیط هواپیما

ثبت نظر
chat 0